Trwa ładowanie...
wojsko
04-04-2007 01:30

Zawodowym oficerom wystarczy licencjat

Będzie rewolucja w kształceniu wojskowych -
dowiedziała się "Rzeczpospolita". MON chce, żeby przyszli
oficerowie szybciej trafiali do zawodowej służby. Ma im do tego
wystarczyć licencjat.

Zawodowym oficerom wystarczy licencjatŹródło: Jupiterimages
d2nrdk4
d2nrdk4

Ministerstwo Obrony Narodowej właśnie pracuje nad reformą szkolnictwa wojskowego. Dziennik dotarł do jej założeń. Otóż resort chce, żeby do służby zawodowej w jednostkach młodzi ludzie trafiali nie po pięciu latach studiów (tak jest najczęściej teraz), tylko już po trzech latach. Wystarczy im tytuł licencjata. Jednak żeby awansować, będą musieli się dalej kształcić.

Zmiany zajdą też w samych uczelniach wojskowych. Żadna nie zostanie zlikwidowana. Trzy - dęblińska Szkoła Orląt, wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych i Akademia Marynarki Wojennej - będą kształciły wyłącznie oficerów. Cykl kształcenia będzie trwał tam trzy lata (wyjątkiem może być AMW). Nauka ma koncentrować się na przedmiotach typowo wojskowych. Przyszli oficerowie będą uzyskiwali w nich licencjat - dowiedziała się "Rz".

Wojskowi uzupełnią wykształcenie - na studiach magisterskich, doktoranckich i kursach specjalistycznych - na dwóch uczelniach: Wojskowej Akademii Technicznej (kierunki techniczne) i Akademii Obrony Narodowej (kierunki humanistyczne). Obie uczelnie, a szczególnie AON, czeka jednak gruntowna reorganizacja. Obie pozostaną natomiast otwarte na studentów cywilnych.

Szczegółowe plany reformy mają być gotowe na przełomie kwietnia i maja. Żeby weszły w życie, trzeba będzie znowelizować kilka podstawowych dla wojska przepisów, m.in. ustawę pragmatyczną, która mówi o awansach w wojsku. MON planuje, że pierwsze "zreformowane" roczniki zaczną studia w 2008 roku - czytamy w "Rzeczpospolitej". (PAP)

d2nrdk4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nrdk4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj