Zawieje i zamiecie śnieżne w Polsce. Nowa prognoza
IMGW poinformowało, że we wtorek w Tatrach będą zawieje i zamiecie śnieżne. Z kolei w całym kraju opady deszczu. W górach i na wybrzeżu możemy się spodziewać także silnego powiewu wiatru.
14.11.2023 14:54
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Jakub Gawron, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o najnowszej pogodzie.
We wtorek, aż do godzin wieczornych, możemy spodziewać się przeważającego zachmurzenia, które jednak będzie przeplatane większymi przejaśnieniami. W południowej części naszego kraju okresowo mogą pojawić się momenty rozpogodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowa prognoza. Deszcz w całej Polsce
Na terenie całej Polski przewiduje się wystąpienie opadów deszczu. Szczególnie intensywne będą one na północy kraju, gdzie natężenie opadów będzie silne. W północnej części Polski, w niektórych miejscach, może spaść nawet do 10 mm wody na metr kwadratowy. Natomiast na Pomorzu Wschodnim, ilość opadów może wynieść nawet 20 mm.
Temperatury będą mocno zróżnicowane. Na północnym wschodzie kraju, termometry wskażą od 3 stopni Celsjusza, natomiast w centrum kraju będzie nieco cieplej, bo aż do 10 stopni. Na zachodzie i południu Polski, temperatura może wynieść nawet do 13 stopni.
Są ostrzeżenia IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Dotyczą one strefy wybrzeża na obszarze województwa zachodniopomorskiego. Tam porywy wiatru mogą dochodzić do 75 km/h.
Na terenie całego kraju wiatr będzie umiarkowany, okresowo dość silny, do ok. 60-65 km/h. Będzie on wiał z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego. Wyjątkiem jest północny wschód Polski, gdzie wiatr będzie słaby i zmienny.
Największe prędkości wiatru zanotowane zostaną wysoko w górach. W Sudetach wiatr osiągnie prędkość do 100 km/h. W Tatrach przewiduje się zawieje i zamiecie śnieżne.
Pogoda. Kolejny dzień z deszczem
W nocy z wtorku na środę przeważać będzie duże zachmurzenie. Większych przejaśnień mogą się spodziewać jedynie mieszkańcy południowej części kraju. Miejscami będą występować opady deszczu. Na północy kraju, spadnie do 10 mm wody na metr kwadratowy. Na południu kraju, należy się spodziewać intensywnego deszczu, a na terenach podgórskich i wysoko w górach suma opadów wyniesie do ok. 15 mm.
W szczytowych partiach Sudetów i Karpat przewiduje się opady deszczu ze śniegiem i śnieg. W Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie ok. 5 cm, natomiast w Tatrach nawet 15 cm.
Temperatura minimalna wyniesie od 6 do 9 stopni Celsjusza. Wyjątkiem będą północny wschód kraju i rejon podgórski, gdzie będzie trochę chłodniej - tam termometry pokażą od 2 do 5 stopni Celsjusza.
Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h. Będzie on wiał z kierunku południowo-zachodniego i zachodniego. Jedynie na krańcach północno-wschodnich, wiatr będzie słaby i zmienny.
Nad samym morzem, wiatr będzie wiał z prędkością od 30 do 45 km/h. Na Pomorzu Zachodnim, w pierwszej połowie nocy, porywy wiatru mogą dochodzić do 75 km/h. Wysoko w Sudetach, wiatr osiągnie prędkość do 100 km/h, a w Karpatach do 70 km/h. W górach przewiduje się także zawieje i zamiecie śnieżne.
Zobacz także
Przyjdzie ochłodzenie? "Przyczółek zimy"
Z kolei serwis meteoprognoza.pl poinformował, że aktualnie bardzo chłodno jest nad Skandynawią. Tam mamy do czynienia z "przyczółkiem zimy".
"Teraz spływy zimna będą pochodziły właśnie stamtąd, bowiem europejska część Rosji ciągle jest ciepła" - czytamy.
Źródło: IMGW, PAP, meteoprognoza.pl