ŚwiatZaufany człowiek papieża - poskromiciel pedofilów

Zaufany człowiek papieża - poskromiciel pedofilów

65-letni biskup Donald W. Wuerl, dotychczasowy zwierzchnik Diecezji Pittsburgh, został mianowany przez papieża Benedykta XVI nowym ordynariuszem Archidiecezji Waszyngtońskiej. Decyzję Ojca Świętego, Benedykta XVI, aby przenieść mnie do Archidiecezji Waszyngtońskiej odczytuję w kontekście wiary w opiekę Bożej Opatrzności – skomentował swój wybór biskup Wuerl. Nowy arcybiskup obejmie swój urząd 22 czerwca i zastąpi dotychczasowego arcybiskupa, kardynała Theodora McCarricka. W związku z przekroczeniem 75. roku życia hierarcha złożył na ręce papieża dymisję. Kardynał Theodor McCarrick został arcybiskupem Waszyngtonu w 2000 roku.

18.05.2006 | aktual.: 18.05.2006 10:33

Biskup Wuerl postrzegany jest jako umiarkowany konserwatysta i zaufany człowiek papieża Benedykta XVI. Był ordynariuszem Diecezji Pittsburgh przez 18 lat. Pod koniec bieżącego roku będzie obchodzić 40. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie Watykan nie mianuje nowego biskupa Diecezji Pittsburgh. Wuerl odniósł szereg spektakularny sukcesów, które z pewnością zrobiły wrażenie na Benedykcie XVI. Żaden inny biskup w USA nie zdemaskował tak wielu księży pedofilów jak właśnie Wuerl. Już na początku lat 90-tych minionego stulecia bp Wuerl aktywnie zwalczał księży pedofilów w diecezji i współpracował ze świeckim wymiarem sprawiedliwości. Diecezja uruchomiła nawet bezpłatną infolinię, gdzie można zgłaszać doniesienia o molestowaniu nieletnich przez księży lub świeckich pracowników Kościoła.

Benedyktowi XVI biskup Wuerl znany jest nie tylko z ostatniego synodu biskupów (był jednym z członków delegacji amerykańskiego episkopatu), lecz także z okresu, gdy papież był jeszcze prefektem Kongregacji Nauki Wiary. W 1985 roku Jan Paweł II mianował ks. Wuerla biskupem pomocniczym Archidiecezji Seattle. Tamtejszy arcybiskup Raymond Hunthausen podejrzewany był o nauczanie niezgodne z doktryną Kościoła oraz działalność społeczną, która postrzegana była jako zbyt lewicowa i liberalna. Watykan wysłał wizytatora apostolskiego, abpa Jamesa Hickeya (później kardynała), który blisko współpracował z bp. Wuerlem, a następnie przedstawił raport kardynałowi Josephowi Ratzingerowi. Do końca pełnienia urzędu arcybiskupa Hunthausen miał u swego boku koadjutora.

Biskup Wuerl urodził się w Pittsburghu. Studiował na Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie, rzymskiej Gregorianie oraz Uniwersytecie św. Tomasza, również w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1966 roku. W 1988 roku Wuerl został biskupem rodzinnego Pittsburgha. Gdy przyszedł do diecezji od razu zastał skandal związany z molestowaniem seksualnym dwóch ministrantów przez księży. Wbrew zaleceniom adwokatów Wuerl spotkał się z rodzinami ofiar i natychmiast zawiesił księży w czynnościach kapłańskich. Kiedy w 1995 roku Watykan stwierdził, że hierarcha nazbyt się pospieszył z karą dla duchownych bp Wuerl wsiadł w samolot i poleciał do Rzymu, domagając się potwierdzenia jego decyzji o usunięciu księży z diecezji.

Do Archidiecezji Waszyngtońskiej należy 560 tys. katolików zgromadzonych w 140 parafiach. Poprzednia diecezja biskupa Wuerla miała 800 tys. wiernych i 214 parafii, jednak ze względu na położenie Archidiecezja Waszyngtońska cieszy się znacznie większym prestiżem. Tradycyjnie zwierzchnik arcybiskup Waszyngtonu jest również kardynałem, więc można się spodziewać, że podczas następnego konsystorza papież Benedykt podniesie abpa Wuerla do godności kardynalskiej. Poza tym arcybiskup Waszyngtonu jest również "twarzą" amerykańskiego Kościoła rzymskokatolickiego. To właśnie do niego media zwracają się wpierw z prośbą o komentarz do ważnych wydarzeń polityczno-społecznych.

Nowy arcybiskup powiedział, że jego priorytetem będzie powstrzymanie spadku liczby katolików w archidiecezji oraz lepsza integracja mniejszości hiszpańskojęzycznej. Hierarcha ujawnił, że o nominacji wiedział już od tygodnia. Podkreślił, że archidiecezję przejmuje w dobrym stanie, o wiele lepszym aniżeli Diecezję Pittsburgh w 1988 roku. W tym roku w Archidiecezji Waszyngtońskiej zostanie wyświęconych 12 nowych kapłanów. To pierwsza taka liczba od 1979 roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)