Świat"Zatrzymanie dziennikarzy to wina polskiego rządu"

"Zatrzymanie dziennikarzy to wina polskiego rządu"

Polscy politycy nie kryją zaskoczenia zatrzymaniem polskich dziennikarzy na lotnisku w Smoleńsku. Podkreślają, że doszło do "przykrego incydentu". Politycy PiS oceniają, że jest to wynik m.in. "pasywnej postawy polskiego rządu" w kwestii wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego "cała sprawa śledztwa jest jednym wielkim skandalem i nieustannym pokazywaniem Polakom i polskiemu rządowi, mimo jego łaszenia się do Rosji, gdzie jest jego miejsce".

"Zatrzymanie dziennikarzy to wina polskiego rządu"
Źródło zdjęć: © PAP

01.10.2010 | aktual.: 01.10.2010 16:26

Polscy dziennikarze - Arleta Bojke z TVP, Przemysław Marzec z RMF FM i Marek Osiecimski z TVN24 oraz ich operatorzy - zostali zatrzymani w Smoleńsku przez żołnierzy rosyjskich pod zarzutem wejścia na teren wojskowy.

Bojke powiedziała, że zatrzymano ich, gdy zbliżyli się do drutu kolczastego, za którym na lotnisku Siewiernyj leżą szczątki polskiego Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia. Zatrzymani przebywają na terenie jednostki wojskowej koło lotniska; są w kontakcie z przebywającym tam konsulem RP. Konsul interweniował już w sprawie zatrzymania w jednostce wojskowej i u władz obwodowych.

"To zaskakująca i przykra wiadomość"

Wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO) powiedział, że zatrzymanie dziennikarzy jest zaskakujące i może być w Polsce bardzo źle odebrane. - Na pewno jest to zaskakująca i bardzo przykra wiadomość, która przy obecnym stanie polskiej wrażliwości nie może być dobrze odebrana przez polską opinię publiczną - powiedział Tyszkiewicz.

Podkreślił, że obecnie jest zbyt mało informacji, aby stwierdzić, jaki był powód zatrzymania dziennikarzy. - Na razie nie wiemy, czy polscy dziennikarze nie naruszyli jakichś regulacji typowych dla lotniska wojskowego. Byłoby bardzo przykro, gdyby zatrzymanie miało jedynie związek z dokumentowaniem miejsca katastrofy - zaznaczył poseł PO. Wyraził też nadzieję, że ten "przykry incydent" zostanie szybko wyjaśniony i zakończy się zwolnieniem dziennikarzy.

"Polska łasi się do Rosji, ale jej miejsce jest nisko"

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński - odnosząc się do zatrzymania dziennikarzy - powiedział, że "cała sprawa śledztwa jest jednym wielkim skandalem i nieustannym pokazywaniem Polakom i polskiemu rządowi, mimo jego łaszenia się do Rosji, gdzie jest jego miejsce". - Miejsce rządu jest bardzo, bardzo nisko. To jest nieustannie, demonstracyjnie pokazywane. To kolejny akt w ramach przedsięwzięcia obniżenia rangi Polski - powiedział Kaczyński. - To, że Rosjanie to robią w ramach obecnej neoimperialistycznej polityki można w jakiejś mierze zrozumieć - taka politykę dzisiaj prowadzą. Ale dlaczego polski rząd w tym pomaga, tego nie rozumiem - dodał prezes PiS.

W ocenie posła PiS Karola Karskiego zatrzymanie dziennikarzy jest zaskakujące i pokazuje, że strona rosyjska chce utrzymać w tajemnicy informację o stanie lotniska i stanie wraku samolotu. - Ten przykry incydent pokazuje, jak polscy dziennikarze są traktowani w Rosji, gdy chcą w jakiś sposób zbliżyć się do prawdy i wyjaśnić okoliczności katastrofy - podkreślił wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Ocenił, że to zatrzymanie jest jednocześnie "efektem całkowicie pasywnego zachowania polskiego rządu", w kwestii wyjaśnienia przyczyn katastrofy TU-154M.

W wydanym oświadczeniu klub PiS wezwał rząd i prezydenta Bronisława Komorowskiego do podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do "przywrócenia wolności i swobody wykonywania zawodu polskim dziennikarzom zatrzymanym w Smoleńsku podczas filmowania wraku TU-154 M" . - Przypominamy władzom Polski i Federacji Rosyjskiej, że jest to wojskowy statek powietrzny będący własnością Rzeczypospolitej Polskiej - podkreślono.

Doszło do przykrego nieporozumienia?

Tadeusz Iwiński (SLD) uznał zatrzymanie dziennikarzy za zaskakujące. - Trzeba spokojnie poczekać na wyjaśnienia i nie dolewać oliwy do ognia - dodał.

Jego zdaniem, na lotnisku w Smoleńsku prawdopodobnie doszło do jakiegoś "przykrego nieporozumienia", które zostanie szybko wyjaśnione. - Polscy dziennikarze weszli na teren lotniska wojskowego i być może były tam jakieś tablice, które zakazywały wejścia w tę strefę. Wydaje mi się, że ze strony rosyjskiej mamy do czynienia z działaniami o charakterze nadgorliwości i ta sprawa szybko się wyjaśni - powiedział Iwiński.

Było to już drugie zatrzymanie polskich dziennikarzy w Smoleńsku tego dnia. Po raz pierwszy do zatrzymania doszło na terenie lotniczych zakładów remontowych. Pod zarzutem wejścia na teren zamknięty dziennikarzy zatrzymała służba ochrony zakładów i zawiadomiła o tym władze obwodowe, a te skontaktowały się z polskim konsulem. Wkrótce potem dziennikarzy wypuszczono.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (232)