Trwa ładowanie...
d1qtib5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zatrucie dopalaczami. Już 86 osób w szpitalach

Od czwartku do szpitali na terenie woj. śląskiego trafiło 86 osób z zatruciami wskazującymi na zażycie tzw. dopalaczy. W sobotę wieczorem nadal hospitalizowane były trzy takie osoby - poinformował śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zatrucie dopalaczami. Już 86 osób w szpitalach
(PAP, Fot: Rafał Guz)
d1qtib5

Kilkadziesiąt z tych osób trafiło do różnych szpitali w Katowicach. Tamtejsi policjanci sprawdzają, o jaką substancję chodzi. Zlecili już w tej sprawie badania toksykologiczne.

Z informacji lekarza koordynatora zabezpieczenia medycznego w woj. śląskim wynikało, że w sobotę wieczorem nadal hospitalizowano trzy zatrute osoby: jedną w Ośrodku Ostrych Zatruć Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, pozostałe - wśród nich jedno dziecko - w szpitalach rejonowych. W jednym przypadku Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach zgłosiło zatrzymanie krążenia i akcję reanimacyjną.

- Zastanawiające jest, że w tak krótkim czasie - kilku dni - tak duża liczba osób uległa zatruciu lub podejrzewamy, że uległa zatruciu środkami zastępczymi (urzędowe określenie dopalaczy). Rozkład tych zatruć jest różny. Mamy w Bielsku-Białej dwa przypadki, dwanaście przypadków w Częstochowie, dwanaście przypadków w Sosnowcu i sześćdziesiąt przypadków w Katowicach - relacjonował Hudzik.

d1qtib5

Inspektor przypomniał, że od 1 lipca zmieniła się ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii (m.in. rozszerzono w niej listę substancji zakazanych o 114 nowych pozycji znajdowanych dotychczas w dopalaczach). Podkreślił, że "handlarze śmiercią" dobrze wiedzą o tej zmianie i spodziewano się, że na rynku pojawią się zmodyfikowane środki chemiczne, bądź też zapasy sprzed wejścia w życie nowelizacji.

- Badania w laboratoriach kryminalistycznych, laboratoriach, które mają ocenę toksykologiczną dopiero pokażą nam czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć, z jaką grupą substancji mamy do czynienia - wyjaśnił Hudzik.

Wcześniej rzecznik katowickiej policji komisarz Jacek Pytel relacjonował, że zatruci w ostatnich dniach najczęściej wymieniali nazwę "Mocarz". Wśród hospitalizowanych w Katowicach byli m.in. dwaj nieletni, a także kobieta w ciąży.

Jak zaznaczył w sobotę szef śląskiego sanepidu, liczba 86 podejrzeń zatruć w ciągu trzech dni to już więcej niż zebrano zgłoszeń w tej sprawie w całym lipcu ub. roku. Było ich wówczas łącznie 79. - Albo handlarze śmierci znowu ruszyli do frontalnego ataku albo pozbywają się być może zapasów - ocenił Hudzik.

d1qtib5

Zastrzegł, też że dane o liczbie zatruć jeszcze spływają i mogą się zmieniać; w niedzielę będą porządkowane, a w poniedziałek - przedstawione wojewodzie śląskiemu.

W ub. roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach odnotowała w całym regionie 602 przypadki zatruć dopalaczami; trzy osoby zmarły. Do 18 czerwca br. stwierdzono 631 podejrzeń zatruć dopalaczami (w 105 przypadkach u kobiet); hospitalizacji wymagało 515 osób, zmarły trzy osoby.

Według danych Sanepidu najliczniejszą grupą ofiar dopalaczy są młodzi ludzie w wieku od 15 do 24 lat. Najwięcej dopalaczy w regionie sprzedaje się w Wodzisławiu Śląskim, Katowicach, Chorzowie, Częstochowie, Rybniku, Gliwicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej i Sosnowcu.

Inspektorzy sanitarni wskazują, że problem szybko narasta - producenci i handlarze tymi środkami osiągają ogromne zyski, a ich ważnym narzędziem - prócz tradycyjnej sprzedaży - jest handel za pośrednictwem internetu.

Potocznie nazywane "dopalacze" to urzędowo "substancje zastępcze". Mianem tym określa się substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego - lub produkty, rośliny, grzyby lub ich części zawierające takie substancje - używane zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo w takich samych celach jak środek odurzający lub substancja psychotropowa.

d1qtib5

Podziel się opinią

Share

d1qtib5

d1qtib5
Więcej tematów