Zatopiony statek szpiegowski Korei Płn. przewoził narkotyki
Północnokoreański statek szpiegowski,
który zatonął po ucieczce w 2001 roku z wód terytorialnych
Japonii, przewoził narkotyki - podała japońska prokuratura.
27.10.2006 | aktual.: 27.10.2006 10:48
Rozpoczął się w Tokio proces trzech osób - dwu Japończyków i Południowego Koreańczyka, zamieszanych zdaniem oskarżenia w zakrojony na szeroką skalę proceder przemytu do Japonii narkotyków na pokładach północnokoreańskich jednostek.
W grudniu 2001 r. na japońskich wodach terytorialnych doszło do wymiany ognia pomiędzy japońskimi jednostkami patrolowymi a północnokoreańskim statkiem szpiegowskim, który wpłynął na wody japońskie. Po strzelaninie intruz uciekł na wody chińskie i tam załoga miała wysadzić go w powietrze. Zdaniem Tokio, przewoził dużą partię narkotyków.
W trakcie śledztwa ustalono, że jednostki północnokoreańskie tylko w okresie od czerwca do października 2002 roku przemyciły na wody japońskie co najmniej 230 kg amfetaminy. Próba przemytu 237 kg narkotyku w listopadzie tego samego roku została udaremniona.
Jeden z oskarżonych w rozpoczętym w piątek procesie Japończyków miał trzykrotnie przewozić na swej łodzi duże transporty narkotyków. Zapakowane szczelnie skrzynie z narkotykami Koreańczycy mieli wyrzucać do morza w rejonie prefektury Shimane w zachodniej Japonii - z wody wyławiała je i dostarczała japońskim dilerom załoga japońskiego statku wycieczkowego. Na ławie oskarżonych znalazł się obecnie właściciel jednostki i dwu członków gangu narkotykowego. Żaden z nich nie przyznaje się do udziału w aferze.
Korea Północna od lat oskarżana jest o handel narkotykami dla podreperowania budżetu kraju - uzyskane w tym procederze pieniądze miały być następnie prane w bankach w Makau. Tam też m.in. wprowadzano do obiegu drukowane w Korei Północnej fałszywe banknoty studolarowe.
Amerykański resort finansów oskarżył we wrześniu ubiegłego roku Banco Delta Asia SARL z Makau o wspieranie organizacji i osób, zajmujących się takim procederem na rzecz rządu Korei Północnej. Wprowadzone następnie amerykańskie sankcje objęły łącznie z wymienionym bankiem osiem północnokoreańskich przedsiębiorstw. Dalsze, już międzynarodowe, restrykcje finansowe wobec Korei Północnej wprowadza rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ, uchwalona po dokonanej 9 października pierwszej próbie jądrowej Phenianu.