Trwa ładowanie...
d1csgsl

ZaŚLUBiny Gombrowicza z Paryżem

Fragmenty sztuki w Comedie Francaise (AFP)

W Paryżu głośno o wystawionym w Comedie Francaise "Ślubie" Witolda Gombrowicza. W czwartek odbyła się premiera przedstawienia. Kolejną, tym razem zamkniętą uroczystą premierę - dla gości Ambasady Polskiej w Paryżu i Comedie Francaise oraz dziennikarzy - zaplanowano na poniedziałek. Obejrzy ją m.in. Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu.

d1csgsl
d1csgsl
Fragmenty sztuki w Comedie Francaise (AFP)
Źródło: Fragmenty sztuki w Comedie Francaise (AFP)

Z pewnością "Ślub" Gombrowicza jest wydarzeniem sezonu teatralnego w Paryżu. Niezwykle rzadko się zdarza, żeby Comedie Francaise wystawiała sztuki współczesne. Jak wiadomo, Comedie Francaise to niezwykle prestiżowy teatr, wywodzący się jeszcze od Moliera i preferujący repertuar klasyczny - mówi Jadwiga Czartoryska, dyrektor Instytutu Polskiego w stolicy Francji.

"Ślub" to sztuka pełna hałasu, furii, snów, opowiadająca o kondycji ludzkiej. Gombrowicz zaczął ją pisać w Buenos Aires podczas wojny, ukończył w 1948 roku.

W Comedie Francoise spektakl wyreżyserował Jacques Rosner - jeden z najwybitniejszych reżyserów francuskich. W roli Henryka wystąpił Andrzej Seweryn, w roli Ignacego - Roland Bertin. Grają także Celine Samie i Yves Gasc.

Instytut Polski w Paryżu, jak poinformowała Jadwiga Czartoryska, przygotował cykl imprez poświęconych wybitnemu polskiemu dramaturgowi i pisarzowi, zatytułowany "Wokół Gombrowicza". (an)

d1csgsl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1csgsl
Więcej tematów