Trwa ładowanie...

Zaskoczył świat swoją decyzją. Amerykanie podają powody

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną w najnowszym raporcie zwraca uwagę na sygnały z Kremla, iż Władimir Putin odkłada doroczne orędzie do parlamentu. Jak oceniają analitycy ISW Putin, wśród rosnącej krytyki, obawia się o swój wpływ na przestrzeń informacyjną w Rosji.

Putin odkłada swoje doroczne orędziePutin odkłada swoje doroczne orędzieŹródło: Getty Images, fot: Contributor
d22zk0g
d22zk0g

Orędzie przed połączonymi izbami parlamentu, Zgromadzeniem Narodowym, do wygłaszania którego zobowiązuje prezydenta Rosji konstytucja, Putin przedstawiał po raz ostatni w kwietniu 2021 roku. Kolejne orędzie prawdopodobnie nie odbędzie się już w tym roku, przy czym Kreml zapewnia, iż Putin może je wygłosić w 2023 roku. Sygnały o odłożeniu orędzia wskazują, że dyktator "nie jest pewny swych zdolności do kształtowania rosyjskiej przestrzeni informacyjnej, wśród rosnącej krytyki dotyczącej sposobu, w jaki prowadzi inwazję na Ukrainę" - ocenia ISW.

Zdaniem analityków Putin liczył na to, że w tegorocznym orędziu ogłosi zwycięstwo w wojnie z Ukrainą, jednak plany te udaremniło w kwietniu wycofanie się wojsk rosyjskich z obwodu kijowskiego. Teraz Putin "odłożył na czas nieokreślony" swoje wystąpienie, "zapewne z powodu niepowodzeń militarnych" i niezadowolenia społecznego z powodu mobilizacji na front.

"Putin może nie być przekonany, że zwracając się do społeczeństwa i elit rosyjskich będzie w stanie usprawiedliwić koszty, jakie Rosja płaci z powodu jego wojny w sprawach wewnętrznych i zagranicznych" - uważają eksperci.

d22zk0g

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Akt desperacji Putina? Gen. Skrzypczak o Rosjankach na froncie 

Wojna w Ukrainie. Od lipca brak znaczących zwycięstw Rosjan na froncie

Zwracają uwagę, że od lipca, kiedy wojska rosyjskie zajęły Lisiczańsk, Rosjanie nie odnieśli już żadnych znaczących zwycięstw na froncie. Putin usiłował zaprezentować jako zwycięstwo ogłoszoną oficjalnie aneksję części ukraińskich obwodów: chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego, ale wywołał tym niezadowolenie wśród elit. Ostatnie jego publiczne wystąpienia, 7 i 9 grudnia, nie przyniosły jasnych odpowiedzi w kwestii długości trwania wojny i kolejnej mobilizacji, co wywołało krytykę wśród twardogłowych zwolenników wojny.

Tak więc - wskazuje ISW - "Putin być może jeszcze czeka i ma nadzieję, iż wygłosi uroczyste zwycięskie przemówienie w 2023 roku, albo też odracza moment, gdy będzie musiał przyznać, że Rosja nie jest w stanie osiągnąć na Ukrainie maksymalnych celów, które on nadal deklaruje".

d22zk0g

Amerykański think tank podkreśla też, że Putin w ostatnim czasie coraz częściej ucieka się do wystąpień ściśle wyreżyserowanych bądź nagranych wcześniej. Odwołał także swoją tradycyjną konferencję prasową, organizowaną od dwóch dekad co roku, z wyjątkiem lat 2009-2011, gdy był premierem. Odwołanie konferencji może osłabić wizerunek Putina jako władcy, który ma kontakt ze społeczeństwem - ocenia ISW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22zk0g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d22zk0g
Więcej tematów