Trwa ładowanie...
d4iyulh

Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa: proponujemy usunięcie KRS z naszego grona

Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa chce jak najszybszego wykluczenia polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. W udostępnionym drafcie konkluzji członkowie gremium nie pozostawiają suchej nitki na KRS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budynek Krajowej Rady Sądownictwa (zdj. arch.)
Budynek Krajowej Rady Sądownictwa (zdj. arch.) (Wikimedia Commons)
d4iyulh

Na stronach Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) w czwartek pojawił się 50-stronicowy dokument dotyczący reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Zarząd przypomina, że już we wrześniu 2018 roku walne zgromadzenie podjęło decyzję o zawieszeniu członkostwa KRS w gremium, ponieważ już wtedy "nie spełniała wymogów ENCJ dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i legislacyjnej w sposób zapewniający niezależność polskiego sądownictwa".

Organizacja twierdzi, że polski rząd naruszył tę niezależność i przy "milczeniu KRS" próbuje sobie ją podporządkować. Wspomina także, że wielokrotnie próbowała w tej sprawie mediować z gremium w Warszawie. ENCJ zaznacza, że że nowa KRS zapomina przy okazji o "prawie europejskim, które jest nadrzędne, i które chroni niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

"W tych okolicznościach Zarząd proponuje Walnemu Zgromadzeniu jak najszybsze zwołanie posiedzenia, na tyle ile sytuacja związana z COVID-19 pozwala, i proponuje usunięcie KRS z członka sieci" - czytamy w dokumencie. "Za pomocą tego środka ENCJ wysyła jasny sygnał do polskiego rządu i sędziów, że KRS nie jest uznawana za członka europejskiej rodziny prawnej, która wierzy w wolność, bezpieczeństwo, sprawiedliwość oraz wspólne wartości".

d4iyulh

Zarząd przyznaje także, że nadal jest zaangażowane w działalność na rzecz przywrócenia niezależności polskiego sądownictwa oraz zapewnia sędziów, że nadal będzie współpracować ze wszystkimi stowarzyszeniami sądowymi w celu obrony i przywrócenia niezależności polskiego sądownictwa "najszybciej jak to możliwe". ENCJ nie wyklucza ponownego przyjęcia Polski do swojego grona "pod warunkiem spełnienia podstawowych wartości Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa i ich skutecznym wypełnianiu".

Przeczytaj też: KRS wystąpi z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa? Niepokojące doniesienia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Ataki na Łukasza Szumowskiego. Gdzie jest Andrzej Duda?

d4iyulh

Podziel się opinią

Share

d4iyulh

d4iyulh
Więcej tematów