Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Problemy nowej KRS. Podpadła Zarządowi Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa chce usunięcia nowej KRS ze swojej organizacji. Propozycja ma zostać przedstawiona na Zgromadzeniu Ogólnym. Teraz czas na ruch ze strony KRS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
KRS ma problemy. Europejska Sieć Rad Sądownictwa wysłała list.
KRS ma problemy. Europejska Sieć Rad Sądownictwa wysłała list. (pap, Fot: Paweł Supernak)

Informacja wypłynęła do mediów w środę 22 kwietnia.

KRS ma kłopoty. Europejska Sieć Rad Sądownictwa wysłała list

Na stronie Zarządu Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) pojawił się komunikat, w którym czytamy, że do polskiej KRS wysłano oficjalne stanowisko. Jego głównym założeniem jest wydalenie Krajowej Rady Sądownictwa z ENCJ.

W myśl stanowiska, Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa daje KRS miesiąc na ustosunkowanie się do treści przesłanego dokumentu. Jak czytamy w komunikacie. "Możliwość zareagowania na propozycję wydalenia członka ze Stowarzyszenia jest zgodna z art. 6 ust. 4 statutu ESRS".

Jak podkreśla Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, od decyzji odezwy polskiej KRS będzie zależała finalna treść propozycji, która zostanie przedstawiona na Zgromadzeniu Ogólnym stowarzyszenia.

Zobacz też: Polityka w obliczu koronawirusa. Poseł PO Artur Łącki: jestem rozczarowany

KRS w ogniu krytyki. Europejska Sieć Rad Sądownictwa mówi o braku niezależności

Problemy KRS sięgają końca lutego 2020 roku, gdy Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa wystosował pierwszy list z uwagami co do działań i funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa. Główne zarzuty dotyczyły braku niezależności od władzy wykonawczej w Polsce, a to z kolei powiązane było m.in. z listą poparcia dla sędziów wybranych do nowej KRS.

Slot

W liście z 22 kwietnia znalazły się także zarzuty dotyczące nieprzestrzegania zasad panujących w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Te mają polegać nie niedostatecznym zabezpieczeniu niezależności i autonomii władzy sądowniczej. Szczegółowo wymienia się tu brak reakcji na próby wpływania na sędziów i poszczególne organy polskiego sądownictwa. Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa uważa również, że KRS podważa prawo Unii Europejskiej, które jest gwarantem bezpieczeństwa sędziów, oraz oddzielności i niezależności władzy sądowniczej od wykonawczej.

W konkluzjach stwierdzono, że KRS poważnie naruszyło statutu stowarzyszenia, a w szczególności artykuł 3 i 4 tego statutu. Co więcej, mimo upomnienia w liście z 21 lutego 2020 roku, KRS nie podjęło żadnych działań w celu zmiany swojego postępowania.

Źródło: ENCJ

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów