Trwa ładowanie...
d3ntcjh

Kancelaria Sejmu opublikowała listy poparcia do KRS. "To symboliczne zwycięstwo"

Na sejmowej stronie opublikowano zgłoszenia kandydatów na członków KRS oraz wykazy sędziów, którzy udzielili im poparcia. Centrum Informacyjne Sejmu tłumaczy, dlaczego ostatecznie zdecydowano się na ujawnienie list poparcia do KRS. Posłowie opozycji tryumfują.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Opublikowano listy poparcia do KRS
Opublikowano listy poparcia do KRS (East News)
d3ntcjh

"Presja ma sens. Dwa lata walki przed sądami. Dziesiątki pism, wniosków, pozwów i w końcu mamy efekt. To symboliczne zwycięstwo. Tak, jak wygraliśmy w sprawie list poparcia, tak samo możemy wygrać walkę w obronie wolnych sądów" - skomentowała sytuację posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

"Listy poparcia ujawnione. Ooooo, to RODO oraz UODO już się nie liczą? Presja ma sens" - wtórował jej poseł Krzysztof Śmiszek. "Ciekawe czy to 'efekt Lichockiej'. Ujawnione listy poparcia do KRS?!" - zastanawia się w sieci senator Bogdan Zdrojewski.

d3ntcjh

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że kancelaria publikuje wykazy sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do KRS, ponieważ "odpadła przeszkoda prawna" powstrzymująca ją do tej pory przed takim działaniem.

Zobacz też: Robert Biedroń ostro o geście Joanny Lichockiej. "Kaczyński zobaczył swoje odbicie"

Listy poparcia do KRS. Marszałek Elżbieta Witek postawiła warunek

Chodzi o wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 stycznia 2020 r., zgodnie z którym nakazano publikację list do KRS. Uchylono tym samym postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych z dnia 29 lipca 2019 r. dotyczące zakazu ich udostępniania.

d3ntcjh

Po publikacji list pojawiły się wątpliwości dotyczące m.in. poparcia dla jednego z sędziów. "Już widać, że lista Macieja Nawackiego bez wycofanych podpisów nie miała wystarczającego poparcia. Wg opinii prawnej, którą dysponujemy, poparcie można było wycofać przed zakończeniem procedury zgłoszeń" - zauważyło stowarzyszenie Iustitia.

W piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie opublikował uzasadnienia dwóch wyroków uchylających postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała publikację list, po tym jak Kancelaria Sejmu otrzyma uzasadnienie wyroku WSA.

"Pomiędzy 23 a 25 stycznia 2018 r. do Kancelarii Sejmu wpłynęły zgłoszenia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa poparte przez grupy co najmniej 2 000 obywateli lub 25 sędziów. Zgłoszonych zostało 18 sędziów kandydatów. Członkowie KRS zostali wybrani 6 marca 2018 r. na mocy uchwały Sejmu VIII kadencji" - przypomniało CIS.

Zgłoszenia kandydatów na członków KRS można zobaczyć tu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ntcjh

Podziel się opinią

Share
d3ntcjh
d3ntcjh
Więcej tematów