Trwa ładowanie...
d642qur

Zaprzysiężenie rządu. Mateusz Morawiecki w Pałacu Prezydenckim

Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję utworzenia nowego rządu. W Pałacu Prezydenckim wręczył nominacje ministrom wskazanym przez premiera. Morawiecki zdradził, że jego celem jest uczynienie Polski najlepszym krajem do życia w Europie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję utworzenia nowego rządu
Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję utworzenia nowego rządu (East News, Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)
d642qur

W Pałacu Prezydenckim uroczyście powołano nowy rząd. Ministrowie wybrani przez Mateusza Morawieckiego otrzymują ministerialne nominacje od Andrzeja Dudy. Prezydent już w czwartek powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję utworzenia nowego rządu.

- Patrzę na państwa z ogromnym wzruszeniem. Z wieloma z państwa przeżyłem najtrudniejsze chwile swojego życia. Razem się śmialiśmy i razem płakaliśmy - powiedział Andrzej Duda. Prezydent dziękował ministrom za to, że udało się zrobić wiele dobrego. - Wiele złodziejstwa zostało ukróconego - powiedział.

Duda podkreślał, że ważne w pracy każdego rządu jest umiejętność przyznania się do błędu. - Trzeba umieć powiedzieć: tak, sorry, pomyliliśmy się. Przepraszamy, poprawiamy się - powiedział prezydent.

d642qur

Zobacz też: Powołanie nowego rządu. Zobacz relację

Zaprzysiężenie rządu. Mateusz Morawiecki w Pałacu Prezydenckim

Mateusz Morawiecki podziękował za otrzymane zaufanie i wspomniał prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wartości, którymi się kierował. Szef rządu zdradził, że celem jego i jego gabinetu jest uczynienie Polski najlepszym krajem w Europie do życia.

d642qur

Premier przedstawił skład nowego rządu w siedzibie PiS w piątek 8 listopada. Jego gabinet będzie liczył 20 resortów, w tym trzy nowe: nadzoru właścicielskiego, zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii. Premier nie ujawnił jeszcze, kto zostanie ministrem sportu - w piątek Morawiecki sam objął zarząd nad tym resortem.

Zaprzysiężenie rządu. Nowi ministrowie w Pałacu Prezydenckim

Tuż po premierze ministerialne przysięgi złożyli wicepremierzy Piotr Gliński, Jarosław Gowin oraz Jacek Sasin, który obejmie ministerstwo nadzoru właścicielskiego. W gabinecie znajdzie się miejsce jeszcze dla 4 nowych ministrów - Tadeusz Kościński obejmie resort finansów, Michał Kurtyka będzie ministrem klimatu, Michał Woś pokieruje resortem zasobów naturalnych, a Małgorzata Jarosińska-Jedynak to nowa szefowa resortu zarządzania funduszami. Nowe kompetencje dostał też minister rozwoju, którym będzie Jadwiga Emilewicz.

We wtorek Andrzej Duda przyjął formalną rezygnację premiera Mateusza Morawieckiego i jego rządu. Dymisja była niezbędna do powołania nowego gabinetu, który zatwierdzi Sejm nowej kadencji. Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu poprzedzi expose premiera, które ma wygłosić 19 listopada.

Czytaj też: Nocne spotkanie w Belwederze. Nowy rząd będzie powołany do końca tygodnia

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d642qur

Podziel się opinią

Share
d642qur
d642qur
Więcej tematów