Trwa ładowanie...

Zaprzysiężenie rządu. Mateusz Morawiecki w Pałacu Prezydenckim

Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję utworzenia nowego rządu. W Pałacu Prezydenckim wręczył nominacje ministrom wskazanym przez premiera. Morawiecki zdradził, że jego celem jest uczynienie Polski najlepszym krajem do życia w Europie.

Zaprzysiężenie rządu. Mateusz Morawiecki w Pałacu PrezydenckimŹródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
d3xv3bk
d3xv3bk

W Pałacu Prezydenckim uroczyście powołano nowy rząd. Ministrowie wybrani przez Mateusza Morawieckiego otrzymują ministerialne nominacje od Andrzeja Dudy. Prezydent już w czwartek powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję utworzenia nowego rządu.

- Patrzę na państwa z ogromnym wzruszeniem. Z wieloma z państwa przeżyłem najtrudniejsze chwile swojego życia. Razem się śmialiśmy i razem płakaliśmy - powiedział Andrzej Duda. Prezydent dziękował ministrom za to, że udało się zrobić wiele dobrego. - Wiele złodziejstwa zostało ukróconego - powiedział.

Duda podkreślał, że ważne w pracy każdego rządu jest umiejętność przyznania się do błędu. - Trzeba umieć powiedzieć: tak, sorry, pomyliliśmy się. Przepraszamy, poprawiamy się - powiedział prezydent.

Zobacz też: Powołanie nowego rządu. Zobacz relację

Zaprzysiężenie rządu. Mateusz Morawiecki w Pałacu Prezydenckim

Mateusz Morawiecki podziękował za otrzymane zaufanie i wspomniał prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wartości, którymi się kierował. Szef rządu zdradził, że celem jego i jego gabinetu jest uczynienie Polski najlepszym krajem w Europie do życia.

d3xv3bk

Premier przedstawił skład nowego rządu w siedzibie PiS w piątek 8 listopada. Jego gabinet będzie liczył 20 resortów, w tym trzy nowe: nadzoru właścicielskiego, zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii. Premier nie ujawnił jeszcze, kto zostanie ministrem sportu - w piątek Morawiecki sam objął zarząd nad tym resortem.

Zaprzysiężenie rządu. Nowi ministrowie w Pałacu Prezydenckim

Tuż po premierze ministerialne przysięgi złożyli wicepremierzy Piotr Gliński, Jarosław Gowin oraz Jacek Sasin, który obejmie ministerstwo nadzoru właścicielskiego. W gabinecie znajdzie się miejsce jeszcze dla 4 nowych ministrów - Tadeusz Kościński obejmie resort finansów, Michał Kurtyka będzie ministrem klimatu, Michał Woś pokieruje resortem zasobów naturalnych, a Małgorzata Jarosińska-Jedynak to nowa szefowa resortu zarządzania funduszami. Nowe kompetencje dostał też minister rozwoju, którym będzie Jadwiga Emilewicz.

We wtorek Andrzej Duda przyjął formalną rezygnację premiera Mateusza Morawieckiego i jego rządu. Dymisja była niezbędna do powołania nowego gabinetu, który zatwierdzi Sejm nowej kadencji. Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu poprzedzi expose premiera, które ma wygłosić 19 listopada.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3xv3bk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xv3bk
Więcej tematów