Trwa ładowanie...
dj7mex7
wielka brytania
13-03-2006 16:45

Zapowiedź wycofania 10% wojsk brytyjskich

Brytyjski minister obrony John Reid zapowiedział wycofanie do maja z Iraku 10% stacjonujących tam obecnie żołnierzy brytyjskich. Brytyjski kontyngent zostanie zmniejszony o około 800 żołnierzy, bowiem irackie siły bezpieczeństwa są coraz bardziej zdolne do samodzielnego utrzymywania porządku - oświadczył Reid na forum Izby Gmin.

dj7mex7
dj7mex7

Podkreślam, że ogłoszona przez mnie redukcja nie jest elementem przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo na poziomie operacyjnym - zaznaczył minister. Dodał, iż o wycofaniu żołnierzy zadecydowały raczej względy operacyjne niż polityczne.

Według Reida, zarówno siły amerykańskie, jak i brytyjskie mogą za kilka tygodni zacząć przekazywać Irakijczykom odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kilku prowincjach Iraku.

W ciągu najbliższych kilku tygodni wspólny komitet do spraw przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo - czyli ciało złożone z irackich ministrów, wojskowych sztabowców i wyższych przedstawicieli koalicji - wejdzie w fazę oceniania tego, czy w niektórych prowincjach istnieją warunki dla rozpoczęcia procesu przekazywania - powiedział szef brytyjskiego resortu obrony.

Strefa brytyjskiej odpowiedzialności w Iraku obejmuje południową część kraju z drugim jego największym miastem Basrą. Ten zdominowany przez arabską ludność szyicką region był - i mimo nasilających się w ostatnim czasie aktów przemocy nadal jest - znacznie spokojniejszy od sunnickiego środkowego Iraku.

dj7mex7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj7mex7
Więcej tematów