Zapisy na szczepienia. Jest zmiana przepisów dla roczników 1962-1981
Osoby z roczników 1962-1981, którym wystawiono skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się temu szczepieniu - wynika z nowelizacji rozporządzenia, którą w czwartek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Zmianę dotyczącą szczepień przeciw COVID-19 osób z roczników 1962–1981 wprowadza nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Do tej pory w rozporządzeniu nie określono, kiedy w kolejności szczepione będą osoby z roczników 1962-1981. Jednak w nocy z 31 marca na 1 kwietnia w systemie e-Pacjent niespodziewanie pojawiły się terminy szczepień tych osób.
Michał Dworczyk - pełnomocnik rządu ds. szczepień - przyznał w rozmowie z RMF FM, że dla osób w wieku 40-59 lat, które wypełniały od stycznia formularz deklarując gotowość do zaszczepienia się, zostały wystawione e-skierowania. Tym samym wskazano możliwość do rejestracji na konkretny termin szczepienia, z czego skorzystało wiele osób.
Zobacz też: Prof. Krzysztof Simon wyraził opinię o ministrze zdrowia Adamie Niedzielskim
Później minister Dworczyk wyjaśniał, że doszło do błędu. - Osoby, które otrzymały termin na koniec kwietnia, będą miały wyznaczone nowe daty - wyjaśniał szef KPRM podczas popołudniowej konferencji prasowej.
W nowelizacji zapisano jednak, że osobom z rocznika 1962-1981, którym przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia zostało wystawione skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się temu szczepieniu.
- Dzisiejszy poranek udowodnił, że rząd PiS-u jest rządem chaosu - stwierdził szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział też wniosek do NIK o kontrolę systemu szczepień. Ostrych słów nie szczędzą rządowi także inni przedstawiciele opozycji.
Zmiana w przepisach także ws. basenów i siłowni
Znowelizowane rozporządzenie precyzuje też możliwość korzystania z obiektów sportowych przez zawodowców. Do tej pory baseny czy siłownie były niedostępne z wyłączeniem członków "kadry narodowej polskich związków sportowych".
W znowelizowanym rozporządzeniu określono tę grupę jako "członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich".