Trwa ładowanie...
d13i551

Zapaliłeś papierosa? Straż Miejska wręczy ci mandat

Strażnicy miejscy będą mogli karać mandatami osoby, które palą papierosy w niedozwolonych miejscach - minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller podpisał już rozporządzenie, które to reguluje.

Share
d13i551

- Musi ono zostać jeszcze podpisane przez ministra sprawiedliwości. Kiedy to nastąpi, zostanie ogłoszone w Dzienniku Ustaw i wtedy wejdzie w życie - powiedziała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak. Jak dodała, oba resorty chcą, by nastąpiło to jak najszybciej.

W poniedziałek weszła w życie nowelizacja ustawy antynikotynowej, wprowadzająca zakaz palenia m.in. w środkach transportu publicznego, na placach zabaw, na przystankach komunikacji miejskiej i w środkach publicznego transportu. Całkowity zakaz palenia obowiązuje też w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych dysponujących jedną salą.

Za złamanie zakazu grozi kara grzywny do 500 zł. Mandaty mogli jednak nakładać policjanci lub inspektorzy sanitarni a strażnicy miejscy - jedynie pouczać. Obowiązywało bowiem rozporządzenie szefa MSWiA z 2009 r., w myśl którego strażnicy miejscy mogą stosować kary grzywny jedynie wobec osób sprzedających wyroby tytoniowe wbrew przepisom ustawy lub wobec właścicieli lokali, którzy nie umieszczą informacji o zakazie palenia. W przypadku palaczy mogli kierować wnioski o ukaranie do sądów. Podpisana we wtorek regulacja umożliwia im karanie ich mandatami.

Rozporządzenie, które podpisał szef MSWiA, rozszerza uprawnienia straży miejskiej o możliwość nakładania mandatów na osoby palące w zakazanych miejscach.

d13i551

Nowelizacja ustawy antynikotynowej objęła zakazem palenia szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, placówki oświaty, wypoczynku i kultury oraz budynki tworzące obiekty sportowe. Zakaz palenia nie obowiązuje na stadionach. W niektórych obiektach, np. zakładach pracy, hotelach czy na uczelniach, również można tworzyć palarnie. Zgodnie z ustawą, palarnia to pomieszczenie wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia tytoniu, zaopatrzone w odpowiednią instalację, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.

Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2 tys. zł.

d13i551

Podziel się opinią

Share
d13i551
d13i551
Więcej tematów