Trwa ładowanie...

"Zapad-17". Ukraina wzmacnia ochronę granic

Ukraina wzmacnia ochronę granic przed zaplanowanym na połowę września początkiem rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych "Zapad-2017" na Białorusi - podała Państwowa Straż Graniczna w Kijowie.

Share
"Zapad-17". Ukraina wzmacnia ochronę granicŹródło: PAP/EPA, fot: ITAR-TASS/Vladimir Smirnov
d3tx9yw

Wzmożone siły zostały skierowane nie tylko na granicę ukraińsko-białoruską, ale wszędzie tam, gdzie może dojść do "prowokacyjnych działań i inwazji militarnej" - podano w komunikacie.

Straż Graniczna poinformowała, że wraz z wojskiem, Gwardią Narodową MSW oraz policją patroluje rejony graniczące z zajętymi przez separatystów prorosyjskich obszarami Donbasu na wschodzie kraju, granicę administracyjną z zaanektowanym przez Rosję Krymem i na południu Ukrainy, gdzie sąsiaduje ona z samozwańczą republiką Naddniestrza.

W związku z rosyjsko-białoruskimi manewrami oddziały Straży Granicznej Ukrainy i Siły Zbrojne prowadzą także wspólne ćwiczenia sztabowe. "Te działania będą trwały co najmniej do zakończenia ćwiczeń 'Zapad-2017'" - czytamy na stronie ukraińskiej SG.

d3tx9yw

Prezydent Petro Poroszenko już wcześniej oświadczył, że Ukraina traktuje manewry jako zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa.

W sierpniu Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że na zaproszenie Białorusi wyśle na manewry do tego kraju swoich dwóch obserwatorów. Będą tam przebywali niemal przez cały okres ćwiczeń, które odbędą się w dniach 14-20 września.

Z Kijowa Jarosław Junko

Zobacz także: Manewry Zapad 2017 - czy Polska ma się czego obawiać?

d3tx9yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tx9yw
Więcej tematów