Świat"Zapad-17". Ukraina wzmacnia ochronę granic

"Zapad-17". Ukraina wzmacnia ochronę granic

"Zapad-17". Ukraina wzmacnia ochronę granic
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | ITAR-TASS/Vladimir Smirnov
Bartosz Lewicki

04.09.2017 17:31

Ukraina wzmacnia ochronę granic przed zaplanowanym na połowę września początkiem rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych "Zapad-2017" na Białorusi - podała Państwowa Straż Graniczna w Kijowie.

Wzmożone siły zostały skierowane nie tylko na granicę ukraińsko-białoruską, ale wszędzie tam, gdzie może dojść do "prowokacyjnych działań i inwazji militarnej" - podano w komunikacie.

Straż Graniczna poinformowała, że wraz z wojskiem, Gwardią Narodową MSW oraz policją patroluje rejony graniczące z zajętymi przez separatystów prorosyjskich obszarami Donbasu na wschodzie kraju, granicę administracyjną z zaanektowanym przez Rosję Krymem i na południu Ukrainy, gdzie sąsiaduje ona z samozwańczą republiką Naddniestrza.

W związku z rosyjsko-białoruskimi manewrami oddziały Straży Granicznej Ukrainy i Siły Zbrojne prowadzą także wspólne ćwiczenia sztabowe. "Te działania będą trwały co najmniej do zakończenia ćwiczeń 'Zapad-2017'" - czytamy na stronie ukraińskiej SG.

Prezydent Petro Poroszenko już wcześniej oświadczył, że Ukraina traktuje manewry jako zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa.

W sierpniu Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że na zaproszenie Białorusi wyśle na manewry do tego kraju swoich dwóch obserwatorów. Będą tam przebywali niemal przez cały okres ćwiczeń, które odbędą się w dniach 14-20 września.

Z Kijowa Jarosław Junko

Zobacz także: Manewry Zapad 2017 - czy Polska ma się czego obawiać?

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (245)
Zobacz także