Trwa ładowanie...
d28g93q

Zanussi doktorem honoris causa białoruskiego uniwersytetu

Krzysztof Zanussi
Krzysztof Zanussi otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Mińsku. Reżysera uhonorowano za "zasługi dla światowej sztuki".

Share
d28g93q

Poszukiwaliśmy osoby, artysty, który byłby bliski naszej słowiańskiej mentalności a z drugiej strony symbolizował kulturę europejską. Krzysztof Zanussi doskonale odpowiada naszemu pojęciu twórcy sztuki - powiedziała podczas uroczystości członkini uniwersyteckiego senatu Tatiana Dembiel.

Z kolei rektor Uniwersytetu Anatolij Michajłow cytując słowa Alberta Camusa o tym, że wolność zabija sztukę podkreślił zasługi polskiego reżysera, który, jak stwierdził uczony potrafił sztukę wyprowadzić na najwyższe poziomy bez względu na sytuację w swoim kraju. Czy panował totalitaryzm, czy demokracja sztuka Zanussiego zasługiwała i zasługuje na najwyższe uznanie - stwierdził Michajłow.

Przyjmując honorowy tytuł Zanussi przypomniał, że wolnym nie jest się nigdy. Wolność to proces. Trzeba walczyć o nią bez przerwy. Dzięki kulturze wiemy jaki jest nasz model, nasz ideał wolnego świata. Sztuka na go wyraża - powiedział reżyser. (an)

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d28g93q

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28g93q
d28g93q
Więcej tematów