Trwa ładowanie...

Zamrożone ceny prądu. Dla kogo wyższe limity zużycia energii?

Projekt ustawy o zamrożeniu cen prądu w 2023 roku został przyjęty przez Radę Ministrów. Gwarantowana cena energii do o 2 tys. kWh rocznie to nie jedyne, co proponuje rząd. Pojawiła się także propozycja rekompensaty dla gospodarstw domowych wykorzystujących prąd do ogrzewania. Zwiększone zostały limity zużycia energii dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Share
Zamrożenie cen prądu. Rząd wprowadził zmiany w projekcie. Zamrożenie cen prądu. Rząd wprowadził zmiany w projekcie. Źródło: pexels, fot: Markus Spiske
dmnvtu1

Rządowy projekt ma wspomóc gospodarstwa domowe podczas kryzysu energetycznego i coraz wyższych opłat za prąd. W ramach działań zapowiedziano stałą opłatę za energię elektryczną. Projekt zakłada zamrożenie cen prądu w 2023 roku dla wszystkich gospodarstw domowych na poziomie z 2022 roku. Stała cena obowiązywać ma dla odbiorców zużywających do 2000 kWh. W stosunku do pierwotnej wersji pojawiły się pewne istotne zmiany. Większy limit dotyczy dużych rodzin oraz rolników.

Zamrożenie cen prądu. Kogo obejmuje gwarantowana cena energii?

W 2023 r. zablokowany zostanie wzrost cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:

  • do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych
  • do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami
  • do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników

dmnvtu1

Zmieniony został ostatni punkt projektu ustawy. Wcześniejsza wersja zakładała wprowadzenie limitu na poziomie 2600 kWh dla dużych rodzin i rolników. Po wprowadzonych modyfikacjach pułap zużycia energii wzrósł do 3000 kWh. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami, limit nie został zwiększony. Wynosi on 2,6 MWh, czyli tyle samo, co w pierwotnej wersji.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że na zamrożenie cen energii elektrycznej przeznaczonych zostanie ponad 20 mld zł. Co się stanie po przekroczeniu wskazanego limitu? Z informacji zamieszczonej na stronie rządowej wynika, że gospodarstwa domowe, po przekroczeniu limitów zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, zapłacą cenę według stawek opłat, obowiązujących w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą. Oznacza to, że nadwyżki ponad limit będą rozliczane już według taryf z 2023 roku.

Oszczędzanie energii elektrycznej. Specjalny upust od rządu

Poinformowano również, że projekt zamrożenia cen prądu to nie jedyne działania rządu. Przewidziana jest także zachętą dla Polaków, aby efektywnie gospodarowali energią elektryczną i promowali jej oszczędność. Dotyczy to gospodarstw domowych, które ograniczą zużycie energii. Specjalny upust wynosić ma 10% od całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dramatyczna sytuacja polskiej emerytki. Innego wyjścia nie będzie miała

Dodatek elektryczny. Dla kogo?

W projekcie przewidziano także wsparcie dla osób, które używają prądu do ogrzewania i wykorzystują w tym celu pompy ciepła. Gospodarstwa domowe mogą wówczas liczyć na jednorazowy dodatek elektryczny. Jego wysokość to 1000 zł, zaś w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, będzie podwyższony do 1500 zł. Tak jak w przypadku innych dodatków energetycznych warunkiem jest uzyskanie wpisu i zgłoszenia źródła do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Nowe rozwiązania wejdą w życie z dniem następującym po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dmnvtu1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmnvtu1
Więcej tematów