Zamrożenie cen energii. Sejm zagłosował
Sejm opowiedział się w środę przeciwko rządowemu projektowi ustawy o zamrożeniu cen energii. Przyjęty został natomiast projekt nowej koalicji, który skierowano do dalszych prac w komisji.
Sejm w środę wznowił przerwane w ubiegłym tygodniu obrady. Posłowie zajęli się m.in. projektami ustaw ws. wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła.
Projekt noweli ustawy w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła pod koniec listopada złożył rząd Mateusza Morawieckiego. Projekt przewiduje przedłużenie na 2024 r. funkcjonowania mechanizmów osłonowych dotyczących zamrożenia cen energii. Decyzją większości sejmowej nie został on przyjęty: za odrzuceniem głosowało 239 posłów, 178 było przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Projekt opozycji skierowany do dalszych prac
Natomiast grupa posłów Polska 2050-Trzeciej Drogi i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r. Projekt zawierał także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt przewidywał umożliwienie budowy cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań i spotkał się z krytyką polityków PiS.
Ostatecznie po wprowadzeniu poprawek wykreślających przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych projekt opozycji został przyjęty i przekazany do dalszych prac w komisji. Za odrzuceniem projektu było 177 posłów, 239 było przeciw, 17 wstrzymało się od głosu.
Jako źródło finansowania projektu autorzy wskazali Fundusz COVID-19, który będzie zasilany z gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r. oraz innymi środkami.
Przeczytaj również: