Trwa ładowanie...
dm0ah9v

Zamach na Siergieja Skripala. Mocne zarzuty pod adresem Rosji

Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy i Kanada - oto kraje, które zgodziły się wraz z Wielką Brytanią, że rosyjski rząd "prawie na pewno" zatwierdził użycie Nowiczoka podczas zamachu na Siergieja Skripala. Z kolei Rosja stwierdziła, że te zarzuty są "niedopuszczalne".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielka Brytania opublikowała wizerunki rzekomych sprawców zamachu na Skripala
Wielka Brytania opublikowała wizerunki rzekomych sprawców zamachu na Skripala (PAP)
dm0ah9v

W środę wydano nakazy aresztowania dwóch Rosjan. Chodzi o Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boszirowa. Jak podało BBC, zebrane dowody pozwalają na postawienie im kilku zarzutów. Dotyczą one próby morderstwa, posiadania i użycia nowiczoku oraz spowodowania ciężkich obrażeń ciała.

Dzień po opublikowaniu wizerunków mężczyzn takie kraje jak Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy i Kanada zgodziły się z Wielką Brytanią, że rosyjski rząd "prawie na pewno" zatwierdził użycie środka Nowiczok w Salisbury. Wspólne oświadczenie w tej sprawie podpisali Emmanuel Macron, Angela Merkel, Justin Trudeau i Donald Trump. Światowi przywódcy wezwały Rosję do pełnego ujawnienia programu Nowiczok.

"Mamy pełne zaufanie do brytyjskiej oceny, że dwaj podejrzani byli oficerami rosyjskiego wywiadu wojskowego, znanego również jako GRU" - cytuje treść oświadczenia BBC.

dm0ah9v

Zobacz także: Sekielski: Są w Polsce księża, którzy mają dość milczenia w sprawie pedofilii

Na reakcję strony rosyjskiej nie trzeba było długo czekać. - Niedopuszczalne są brytyjskie zarzuty, jakoby wysokie rangą rosyjskie osobistości oficjalnie zaaprobowały otrucie byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Pieskow był również pytany o to, czy Rosja sprawdzi tożsamość mężczyzn, którzy zostali wskazani przez stronę brytyjską jako sprawcy zamachu na Skripala. Rzecznik rządu oświadczył, że Londyn nie zwrócił się oficjalnie w tej sprawie.

dm0ah9v

Atak na Siergieja Skripala

W lipcu brytyjscy śledczy przekazali, że są pewni tego, iż za atakiem na Siergieja Skripala stoją Rosjanie, ale nie podano szczegółów.

Z ustaleń policja wynika, że Aleksandr Pietrow i Rusłan Boszirow przylecieli z Moskwy do Gatwick pod Londynem 2 marca. Następnie zatrzymali się w hotelu City Stay we wschodnim Londynie. Dwa dni później przyjechali do Salisbury, gdzie nowiczokiem zanieczyszczono drzwi wejściowe domu Skripalów. Według brytyjskich służb, trucizna znajdowała się we flakonie perfum.

dm0ah9v

4 marca w ataku w Salisbury na byłego rosyjskiego pułkownika wywiadu ucierpiała też jego córka, Julia. Oboje trafili w ciężkim stanie do szpitala. O atak została oskarżona Rosja, która konsekwentnie odpiera zarzuty. Polska, kraje Europy Zachodniej i USA w reakcji na działania Kremla wydaliły rosyjskich dyplomatów. Doprowadziło to do jednego z największych kryzysów w relacjach Zachodu z Rosją.

Na początku lipca doszło do kolejnego zatrucia nowiczokiem w Wielkiej Brytanii. Doszło do niego w pobliżu Salisbury. Do szpitala trafili 44-letnia Dawn Sturgess i 45-letni Charlie Rowley. Kobieta zmarła po tygodniu, a mężczyzna do dzisiaj nie odzyskał zdrowia.

Zobacz także: A jaka jest Twoja Polska? Napisz do WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: BBC/rp.pl/RMF FM

dm0ah9v

Podziel się opinią

Share

dm0ah9v

dm0ah9v
Więcej tematów