"Zakopianka" przejezdna w nocy
W związku z modernizacją nawierzchni drogowcy zamknęli trasę Kraków - Zakopane na 4-km odcinku między Lubniem a Tenczynem. Tak będzie codziennie do czwartku włącznie, w godz. 5.00 - 21.00. Ruch w obydwu
kierunkach odbywa się objazdem przez Mszanę Dolną.
Rzeczniczka krakowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Magdalena Chacaga, powiedziała PAP w poniedziałek, że drogowcy i tak w ostatniej chwili skrócili o dwa dni okres planowanych utrudnień w ruchu na remontowanym odcinku; dzięki sprzyjającej robotom pogodzie. Pierwotnie "zakopianka" miała być zamykana w ciągu dnia aż do soboty.
W pierwszej połowie lipca prace na remontowanym odcinku prowadzono w nocy. Teraz przyszła kolej na ułożenie wierzchniej, czyli ścieralnej warstwy asfaltu i roboty muszą być wykonywane w dzień.
To nie koniec utrudnień na trasie Kraków - Zakopane w tym rejonie. Roboty potrwają do jesieni. W tym czasie drogowcy zamierzają zmodernizować w trzech etapach w sumie 11 kilometrów "zakopianki" między Lubniem a Skomielną Białą.
Po zakończeniu prac między Lubniem a Tenczynem, drogowcy przeniosą się na sąsiedni odcinek "zakopianki" Tenczyn-Naprawa. Tam trasa będzie zamykana nocami od 25 lipca do 12 sierpnia, a w ciągu dnia od 16 do 18 i od 22 do 26 sierpnia.
Trzeci etap, między Naprawą a Skomielną Białą, zaplanowano na wrzesień. Nocnych utrudnień na tym odcinku należy spodziewać się od 5 do 10 i od 12 do 17 września, a w ciągu dnia między 26 a 30 września.
Drogowcy tłumaczą, że są zmuszeni do prowadzenia robót na popularnej wśród turystów trasie w wakacje dlatego, że latem panują tam najlepsze warunki klimatyczne do tego typu prac.
Ze względu na turystów roboty nie będą prowadzone podczas weekendów, aby nie utrudniać sobotnio-niedzielnego ruchu związanego z wymianą turnusów.
Modernizacja całego odcinka między Lubniem a Skomielną Białą obejmie, oprócz położenia 11 km nowej nawierzchni, renowację odwodnienia drogi na długości ponad 9 km, remont jednego mostu i 25 przepustów oraz montaż prawie 2,5 km barier energochłonnych.