Zakopane uderza w turystów. Wczasowicze słono zapłacą
Od 1 sierpnia 2023 roku Zakopane wprowadziło zmiany w opłatach za parkowanie, które przewidują podwyżki stawek w strefie płatnego parkowania. Nowe regulacje wpłyną głównie na turystów, którzy od tej daty będą musieli zapłacić znacznie więcej za postój swoich pojazdów.
02.08.2023 | aktual.: 10.08.2023 12:35
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Krakowską", ceny za postój dla turystów podskoczą nawet dwukrotnie w porównaniu do dotychczasowych stawek.
Od teraz za pierwsze 30 minut parkowania turyści będą musieli zapłacić 2 złote (wzrost z dotychczasowych 1 zł), za pierwszą godzinę 5 złotych (wcześniej 3 zł), za drugą godzinę 6 złotych (wcześniej 3,5 zł), a za trzecią godzinę 7,2 złotych (wcześniej 4,3 zł). Każda kolejna godzina parkowania będzie kosztować 5 złotych. Oprócz tego kary za brak biletu parkingowego zostaną podwyższone do 200 złotych, w porównaniu do poprzednich 100 złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Należy podkreślić, że nowe stawki opłat i kary dotyczą wyłącznie turystów, a nie mieszkańców Zakopanego, którzy posiadają ważną kartę mieszkańca. Dla mieszkańców pozostaną obowiązujące dotychczasowe stawki opłat za parkowanie.
Co więcej, posiadacze karty mieszkańca będą uprawnieni do korzystania z 60 minut darmowego parkowania dziennie w strefie płatnego parkowania. Ten przywilej obejmuje pojazdy, które zostały zgłoszone w czasie składania wniosku o wydanie karty mieszkańca.
Nowe stawki za parkowanie w Zakopanem. Nowe pomarańczowe strefy
Zakopane podjęło również kroki w celu zwiększenia dostępności miejsc parkingowych dla mieszkańców. W mieście powstają specjalne miejsca parkingowe wyznaczone tylko dla mieszkańców, które zostaną oznaczone kolorem pomarańczowym.
Nowe miejsca parkingowe będą dostępne w okolicach urzędów i instytucji, do których mieszkańcy będą mogli udawać się w celu załatwienia różnych spraw.
Zobacz także
Celem tych zmian jest zwiększenie komfortu i ułatwienie codziennego życia mieszkańcom Zakopanego, a także poprawa jakości wypoczynku turystom poprzez kontrolę ruchu i zapewnienie dostępności miejsc parkingowych.
Władze miasta wierzą, że nowe rozwiązania przyczynią się do usprawnienia systemu parkowania, zwiększenia przychodów miasta i poprawy relacji między turystami a mieszkańcami.