PolskaZakończyły się matury z jęz. mniejszości

Zakończyły się matury z jęz. mniejszości

282 uczniów w Podlaskiem pisało w poniedziałek egzamin maturalny ze swych języków narodowych: białoruskiego i litewskiego. Ponieważ wszyscy wybrali starą maturę, podobnie jak na języku
polskim pisali wypracowania na podstawie literatury lub analizowali wiersze.

Decyzja o wyborze starej lub nowej matury była jedna. Jeśli ktoś wybrał starą, dotyczyło to także matury z języka mniejszości - tłumaczył Eugeniusz Dworakowski z Podlaskiego Kuratorium Oświaty.

Trzeci dzień pisemnych matur - w tym roku po dwóch dniach przerwy, bo po weekendzie - to już tradycja w Liceum z Białoruskim Językiem Nauczania w Hajnówce, liceum z tym językiem w Bielsku Podlaskim oraz jedynym w Polsce liceum z litewskim językiem nauczania w Puńsku na Suwalszczyźnie.

W Hajnówce maturę pisało 129 uczniów. 8 osób było zwolnionych - to finaliści i laureaci olimpiady języka białoruskiego. W Bielsku zwolnionych z egzaminu było 7 olimpijczyków.

41 abiturientów - o 14 więcej niż przed rokiem pisało maturę z języka litewskiego w liceum w Puńsku. 80 proc. naszych absolwentów deklaruje chęć podjęcia studiów na Litwie - poinformowała dyrektor puńskiego LO Irena Bobin. Podkreśliła ona, że matura z języka litewskiego wymaga od uczniów ogromnej pracy, bo mają utrudniony dostęp do pozycji z literatury litewskiej. Problemem jest też wciąż brak odpowiednich podręczników.

W Podlaskiem, gdzie są największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej, tego języka - jako swego ojczystego uczy się we wszystkich typach szkół 3,8 tys. uczniów w południowej części województwa. Języka litewskiego oraz wybranych przedmiotów w tym języku uczy się natomiast ok. tysiąca uczniów w szkołach na Suwalszczyźnie. (miz)

językmaturabiałorusini
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)