Trwa ładowanie...

Zakończono poszukiwania ofiar. Kijów podejrzewa manipulacje z czarnymi skrzynkami

Ekipy ratownicze zakończyły poszukiwania ciał ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się w ubiegłym tygodniu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował wicepremier Wołodymyr Hrojsman. Prorosyjscy bojownicy kontrolujący teren katastrofy gotowi są przekazać czarne skrzynki międzynarodowym ekspertom lotniczym, jednak istnieją podejrzenia, że przy rejestratorach manipulowały rosyjskie służby specjalne.

Zakończono poszukiwania ofiar. Kijów podejrzewa manipulacje z czarnymi skrzynkamiŹródło: AFP, fot: Alexander Khudoteply
d2hv8w9
d2hv8w9

- Zgodnie z raportem Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy poszukiwania ciał ofiar katastrofy zostały zakończone. Możemy stwierdzić, że znaleziono 282 ciała i 87 fragmentów ciał, które należą do 16 osób - powiedział Hrojsman na briefingu prasowym.

Ukraiński wicepremier dodał, że pociąg z ciałami ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu odjedzie do Charkowa po godz. 18 czasu polskiego.

- Wszystkie ciała ofiar umieszczono w specjalnych wagonach chłodniczych. (...) Oczekujemy, że pociąg ten pojedzie w miejsce, które ustaliliśmy wcześniej ze wszystkimi stronami, czyli do Charkowa - powiedział. Miasto to jest całkowicie kontrolowane przez władze ukraińskie.

W chwili obecnej wagony chłodnicze znajdują się na stacji kolejowej w mieście Torez w obwodzie donieckim, kilka kilometrów na zachód od miejsca, w którym malezyjski samolot spadł na ziemię.

d2hv8w9

"Zacieranie śladów"

Hrojsman, szef rządowej komisji ds. badania przyczyn katastrofy, oświadczył również, że prorosyjscy bojownicy wyrazili gotowość przekazania czarnych skrzynek Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych ekspertom Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego ICAO.

- Mówi to tylko o tym, że przez wszystkie te dni rejestratory znajdowały się w ich rękach i że dokonywano z nimi jakichś działań - powiedział wicepremier.

- Wiemy, że przez wszystkie cztery dni (od czwartkowej katastrofy) służby specjalne Federacji Rosyjskiej prowadziły działania, by zatrzeć ślady wskazujące, w jaki sposób tego dokonano (zestrzelenia samolotu) - oświadczył na briefingu.

Władze Ukrainy i przedstawiciele państw zachodnich podejrzewają, że Boeing 777 towarzystwa Malaysia Airlines, który rozbił się 17 lipca na wschodzie Ukrainy podczas lotu z Amsterdamu do Kuala Lumpur, padł ofiarą wystrzelonej przez rosyjskich separatystów rakiety ziemia-powietrze. W katastrofie zginęło wszystkich 298 pasażerów i członków załogi, a ponad połowa zabitych była obywatelami Holandii.

d2hv8w9
d2hv8w9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hv8w9
Więcej tematów