Żaglowiec Cooka zawinął do Australii
"Endeavour" na tle gmachu opery w Sydney (AFP)
Do portu Fremantle w Australii Zachodniej, po pięciu latach żeglugi dookoła świata, zawinął w sobotę żaglowiec będący dokładną kopią XVI-wiecznego okrętu "Endeavour", którym słynny brytyjski żeglarz James Cook dopłynął do Australii ponad 200 lat temu.
Swój powrót do macierzystego portu "Endeavour" obwieścił wystrzałem działowym; w końcowym etapie rejsu towarzyszyło mu ok. 50 jachtów i innych jednostek pływających.
Podczas rejsu żaglowiec odwiedził ponad 180 portów i przebył 65 tysięcy mil - naśladując tym samym wyczyn kapitana Cooka, który w latach 1768-1778 odbył trzy wyprawy, odwiedzając wyspy Pacyfiku i Australię.
Cook jako pierwszy naniósł na mapy wschodnie wybrzeże Australii i zajął ten kontynent w imieniu Wielkiej Brytanii. Na pokładzie "Endeavour" żeglował m.in. przyrodnik James Banks, który jako pierwszy opisał przyrodę Australii. Rodzina Banksa pochodziła z Gdańska.
Wielu Australijczyków uważa, że Cook był pierwszym białym człowiekiem, który w 1770 r. dotarł do wybrzeży Australii. Tymczasem już w 1606 r. dotarł tam Holender - Willem Jensz na żaglowcu "Duyfken".
Zanim pierwsi biali przybyli do Australii, od ponad 50 tys. lat mieszkali tam Aborygeni.
Współczesny żaglowiec "Endeavour" (tę samą nazwę nosi jeden z amerykańskich promów kosmicznych) został zwodowany we Fremantle w 1993 r. W swój rejs dookoła świata wyruszył w październiku 1996 r.(jd)
Zobacz także: w WP - Encyklopedia - James Cook strony www.zaglowce.ow.pl australijskie strony barku "Endeavour"