Zaginiony obraz wrócił do Polski. Przedstawia wręczenie herbu kapitule płockiej
• Zaginiony w czasie wojny obraz Jana Czesława Moniuszki powrócił do Płocka
• Dzieło w czasie wojny zostało zabrane z muzeum, teraz odnalazło się w Niemczech
• O zwrot malowidła przez 20 lat zabiegał biskup płocki Piotr Libera
Obraz "Wręczenie herbu kapitule płockiej", przedstawiający nadanie przez cesarza Maksymiliana I herbu Kapitule Katedralnej Płockiej w 1518 r., wrócił do Płocka. Poinformowała o tym na stronie internetowej Diecezja Płocka.
Dzieło znajdowało się w Muzeum Diecezjalnym w Płocku od 1908 r. Zostało namalowane przez Jana Czesława Moniuszkę, który był najmłodszym synem słynnego kompozytora Stanisława Moniuszki.
W 1939 r. obraz zaginął, a przed zakończeniem II wojny światowej został wywieziony do Niemiec. Od 2000 roku pracownicy płockiego muzeum otrzymywali sygnały o tym, że nadal istnieje. Wrócił do Polski dzięki staraniom biskupa płockiego Piotra Libery.
Obraz przedstawia scenę z 1518 roku w kaplicy dworskiej po odprawionym nabożeństwie. Na tronie siedzi cesarz Maksymilian, a obok niego jego żona Blanka Maria Sforza. Przy cesarzowej damy dworskie, nieco w tyle - za cesarzem - ochmistrz dworu ze szkatułką, w której podano Maksymilianowi I herb.
- To jest odznaczenie, które Kapituła Płocka posiada do dzisiaj - wyjaśnił ksiądz Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej. Dodał, że "dzieło zostało namalowane specjalnie dla parafii".
Dzieło zachowała się w dobrym stanie, można je obejrzeć w płockim Muzeum Diecezjalnym.
IAR/WP/Diecezja Płocka/Portal Płock/Oprac. Tomek Orszulak