Zaginione dzieci
Kiedy znika dziecko, życie całej rodziny zmienia się w jedną wielką ekspedycję poszukiwawczą. Dzień nie różni się od nocy, godzina od godziny - cały czas to tylko czekanie na powrót. Dzwonek
telefonu, szmer pod drzwiami, plotka zasłyszana gdzieś przy piaskownicy, wszystko rozbudza nadzieję. Ale ona
po chwili brutalnie gaśnie. I tak może zostać już do końca życia - pisze Dorota Kowalska we współpracy z Renatą Cius, Filipem Gańczakiem i Marcinem Marczakiem w tygodniku "Newsweek".
Od kilkunastu dni taki dramat przeżywa rodzina 8-letniego Mateusza z Rybnika. Chłopiec wyszedł na sanki i nie wrócił. Jakby rozpłynął się w powietrzu. Podobnie jak kilkanaścioro innych dzieci, które w ciągu ostatnich lat zaginęły w Polsce: 13-letnia Iwonka Wąsik, 11-letnia Basia Majchrzak, 4-letni Kuba Jaworski, 9-letnia Sylwia Iszczyłowicz czy 10-letnia Ania Jałowiczor. Porwania? Morderstwa? Gdzie szukać zaginionych i jak tłumaczyć sobie te wszystkie tragedie?
Ośmioletni Mateusz Domaradzki wyszedł z domu w Rybniku dwa tygodnie temu, 6 lutego, po południu. Była połowa zimowych ferii, chciał pozjeżdżać na sankach z pobliskiej górki. Ale od kiedy wybiegł ze swojego podwórka, przepadł. Chłopca wciąż szuka ponad 200 osób. Jego rysopis i zdjęcie publikują lokalne i ogólnopolskie media. Na osobę, która przekaże istotne dla śledztwa informacje o losie dziecka, czekają 42 tysiące złotych nagrody.
Jak podaje "Newsweek", według statystyk od 1993 roku zniknęło w ten sposób w Polsce 183 nieletnich. Niektóre ze starszych dzieci mogły uciec z domu, wyjechać za granicę, odciąć się od rodziny i przeszłości. Osiemnaścioro z nich w dniu zaginięcia nie miało skończonych 13 lat. Sześcioro pochodzi ze Śląska - aż jedna trzecia dziaciaków, które przeoadły bez śladu - pisze Dorota Kowalska we współpracy z Renatą Cius, Filipem Gańczakiem i Marcinem Marczakiem w tygodniku "Newsweek".