Trwa ładowanie...
difebmw

Żagań: burmistrz powitał amerykańskich żołnierzy

Amerykańcy żołnierze już są w Polsce. Około godz. 9 konwój przekroczył granicę Polski z Niemcami. W Olszynie powitał ich dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, burmistrz Żagania i dowódca amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dowódca 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej i dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania
Dowódca 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej i dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania (PAP, Fot: Lech Muszyński)
difebmw

To właśnie w Żaganiu będzie stacjonować większość amerykańskich żołnierzy z brygady pancernej. Już od soboty przyjeżdżają tam Amerykanie, ale dopiero dzisiaj odbyło się ich powitanie przez burmistrza miasta. Natomiast na sobotę przewidziano kolejne, główne uroczystości powitalne. Będzie na nich premier Beata Szydło i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

W ramach powitania amerykańskich żołnierzy odbędzie się festyn w Żaganiu. Podobne pikniki w ramach akcji „Bezpieczna Polska” będą też w Drawsku Pomorskim, gdzie również pojawiają się Amerykanie, oraz w miastach wojewódzkich.

Amerykańscy żołnierze w Polsce

Amerykańska ciężka brygada będzie stacjonować w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve. Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, USA zdecydowały o zwiększeniu obecności swoich żołnierzy w Europie. Częścią tej operacji były dotychczasowe ćwiczenia amerykańskich żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich.

Przybywająca do naszego kraju brygada pancerna to około 3,5 tysiąca żołnierzy, 400 pojazdów gąsienicowych i 900 kołowych, w tym czołgi Abrams, wozy piechoty Bradley i samobieżne haubice Paladin.

difebmw

Dowództwo brygady, pododdziały logistyczne, pułk artylerii oraz szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Część amerykańskich sił trafi też do krajów bałtyckich, Bułgarii i Rumunii. Jeden z batalionów będzie zaś działał w Bawarii.

Amerykanie stacjonujący w Żaganiu zaczną wspólne ćwiczenia z polskimi żołnierzami. Zostaną w Polsce do wiosny, bo wtedy mają pojawić się oddziały w ramach ustaleń szczytu NATO w Warszawie. W kwietniu w Polsce i regionie ma pojawić się wielonarodowa grupa bojowa, podlegająca dowództwu NATO. Jej siły mają stacjonować głównie w Orzyszu i Bemowie Piskim.

difebmw

Podziel się opinią

Share

difebmw

difebmw
Więcej tematów