Żądają odwołania minister za "chaotyczną politykę"
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, żąda odwołania minister zdrowia Ewy Kopacz. Zdaniem OZZL, minister odpowiada za "chaotyczną i niespójną" politykę zdrowotną.
Jak poinformował szef OZZL Krzysztof Bukiel, wniosek został przegłosowany przez uczestników obrad i w poniedziałek zostanie przesłany do premiera Donalda Tuska. - Zdaje sobie sprawę, iż siła sprawcza takiego wniosku nie jest wielka, ale jest on wyrazem oceny działań szefa resortu zdrowia - powiedział Bukiel.
Podkreślił, że zapowiadana przez rząd i ministerstwo zdrowia "ofensywa legislacyjna" nie dotyka najważniejszych problemów systemu opieki zdrowotnej, a jest nim - według Bukiela - "niedobór pieniędzy publicznych w stosunku do zakresu świadczeń gwarantowanych". W ocenie OZZL może to rodzić patologiczne sytuacje.
Chodzi na przykład o to, iż zapowiadane przez resort przekształcanie szpitali - choć nie obligatoryjne - w spółki prawa handlowego może ograniczyć leczenie pacjentów. Przekształcone szpitale nie będą wykonywać nadlimitów, by się nie zadłużać. Według OZZL mogą się za to zadłużać samorządy, jako organy prowadzące szpitale. Lekarze z OZZL negatywnie ocenili także propozycje skrócenia studiów medycznych do 5 lat oraz likwidacji stażów lekarskich.
Projekt ustawy o działalności leczniczej przewiduje, że chociaż nie będzie obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że szpitale miały być przekształcone obligatoryjnie), to samorządy, które tego nie uczynią, będą musiały przejąć długi lecznic. Te, które zdecydują się na przekształcenie, otrzymają pomoc finansową z budżetu państwa.
Z kolei projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zakłada likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu podyplomowego. Obecnie medycy otrzymują prawo wykonywania zawodu po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego i zaliczeniu stażu podyplomowego. Stażysta przez 12-13 miesięcy pracuje pod nadzorem innego lekarza, zanim uzyska samodzielność zawodową. Wynagrodzenia są pokrywane ze środków budżetu państwa.