"Zachód powinien pomóc Polsce w sprawie Białorusi"
"Polska zasługuje na poparcie Zachodu" - to tytuł artykułu w "The International Herald Tribune", którego autor Mark Lenzi wzywa Unię Europejską i USA do aktywnej pomocy Polsce w jej konflikcie z Białorusią.
"Warszawa pragnie zrobić więcej dla obrony swoich etnicznych braci, ale w swoich poczynaniach czuje się coraz bardziej izolowana od krajów Europy zachodniej w Unii Europejskiej, która utrzymuje sztywną i kontrproduktywną politykę ignorowania po prostu Białorusi i niekonfrontacyjnego podejścia za wszelką cenę, nawet wtedy, gdy Mińsk rażąco narusza normy międzynarodowe" - pisze publicysta dziennika.
Jego zdaniem, Unia nie powinna ignorować represji wobec polskiej mniejszości na Białorusi przez wzgląd na swoje stosunki z Rosją, tylko doprowadzić do międzynarodowych negocjacji w celu rozwiązania konfliktu, gdyż spory o los mniejszości etnicznych prowadziły w Europie do wojen.
"Unia, nie chcąc zepsuć sobie stosunków z tradycyjnym starszym bratem Białorusi, czyli Rosją, próbowała zjednać sobie Mińsk ustępstwami przez większą część ostatniego dziesięciolecia, pomimo fałszowania wyborów przez Łukaszenkę i tłumienia niezależnych mediów" - pisze Lenzi.
"Ponieważ traktowanie mniejszości etnicznych prowadziło do wojen i walk etnicznych w niedalekiej przeszłości, jest oczywiste, że napięcie istniejące między Polską a Białorusią powinno być szybko rozładowane w drodze międzynarodowych negocjacji, zanim nastąpi eskalacja konfliktu" - kontynuuje autor.
Uważa on, że także Stany Zjednoczone zobowiązane są do wywarcia nacisku na prezydenta Łukaszenkę, jeśli rzeczywiście traktują Polskę jako swego cennego sojusznika w Europie.
"Ponieważ Waszyngton zalicza Polskę do swoich najlepszych sojuszników, czas, aby administracja prezydenta Busha zainicjowała poważne wsparcie polskich wysiłków na rzecz pokojowego rozwiązania problemu traktowania polskiej mniejszości na Białorusi" - pisze Lenzi.
"Poza przewodzeniem międzynarodowej mediacji w konflikcie, Waszyngton powinien wywrzeć bezpośrednią presję na Białoruś, zmuszając zarazem Moskwę do podjęcia działań w celu powściągnięcia niebezpiecznych zachowań swojego sąsiada-klienta" - czytamy w artykule.