Zabójstwo żołnierza na granicy. Ważne ślady na nożu

Pojawiają się nowe informacje po zabójstwie polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej. Śledczy mają ślady z noża, którym został ugodzony.

Straż Graniczna na granicy polsko-białoruskiej
Straż Graniczna na granicy polsko-białoruskiej
Źródło zdjęć: © PAP | Pawe� Supernak
Katarzyna Bogdańska

Sierżant Mateusz Sitek został raniony nożem przymocowanym do kija, w chwili kiedy zbliżył się do zapory, by załatać w niej wyrwę. Żołnierz został zaatakowany na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie) przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę. Jak wskazuje "Rzeczpospolita", na nożu znaleziono ważne ślady.

– Wpłynęły opinie z zakresu DNA oraz z zakresu daktyloskopii – przyznaje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prok. Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, której wydział ds. wojskowych prowadzi śledztwo w sprawie śmierci żołnierza. Nie wiadomo dokładnie, co już udało się na ich podstawie ustalić i co się stało z drzewcem, do którego przymocowany był nóż.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiadomo natomiast, że śledczy analizują nagrania i zdjęcia z granicy z samego zdarzenia, jak i z czasu poprzedzającego atak na żołnierza, usiłując znaleźć osoby, które wówczas także były w pobliżu. Przesłuchiwani są migranci, którym udało się przedostać na polską stronę.

Według źródeł dziennika żadna z przesłuchanych dotąd osób nie potwierdziła, by była świadkiem ataku na żołnierza. Jak czytamy, przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia.

Strefa buforowa na granicy

Od czwartku na ok. 60 km polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem obowiązuje czasowy zakaz przebywania. Objęty jest nim w większości obszar 200 metrów od linii granicy. W rejonie rezerwatów przyrody – 2 km od tej linii. Strefa ma ułatwić działanie polskich służb.

Rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Białorusią ukazało się w środę w Dzienniku Ustaw. Podstawą do jego wprowadzenia jest ustawa o ochronie granicy. Zakaz będzie obowiązywał przez 90 dni.

Zgodnie z rozporządzeniem strefa zakazu przebywania obejmuje 60,67 km granicy na odcinku położonym w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze.

Na odcinku 44,55 km obszar objęty zakazem ma szerokość 200 m od linii granicy państwowej, a na odcinku 16,12 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa ma szerokość ok. 2 km.

Źródło: rp.pl/PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
granicabiałoruśmigranci
Wybrane dla Ciebie