Trwa ładowanie...
d417r6i

Zabójstwo Kristiny. Minister: Szkoda, że Jakub A. nie dostanie bezwzględnego dożywocia

Wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik wyraził żal, że podejrzany o zabójstwo 10-latki Jakub A. nie zostanie osądzony według zaostrzonego Kodeksu karnego. Odrzucił też zarzuty Rzecznika Praw Obywatelskich o niewłaściwe potraktowanie podejrzanego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zabójstwo Kristiny. Minister: Szkoda, że Jakub A. nie dostanie bezwzględnego dożywocia
(PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski)
d417r6i

Podczas niedzielnego wywiadu w Radiu Zet, Wójcik zapowiedział, że prokuratura będzie wnosić o karę dożywocia dla podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Zauważył jednak, że potencjalna kara byłaby jeszcze bardziej dotkliwa, gdyby obowiązywał już znowelizowany niedawno Kodeks karny. Nie wszedł w życie, bo czeka na podpis prezydenta.

W nowym Kodeksie za najcięższe przestępstwa przewidziana jest kara bezwzględnego dożywocia. Wedle obecnych przepisów skazany może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie po 25 latach.

- Jeśli nie ma kary śmierci, to musi być kara bardzo, bardzo dotkliwa; podobne sankcje są stosowane w innych krajach Unii Europejskiej, m.in w Wielkiej Brytanii ponad 70 osób odbywa karę bezwzględnego dożywocia - stwierdził Wójcik.

d417r6i

Zastępca Zbigniewa Ziobry odrzucił też uwagi Rzecznika Praw Obywatelskich o niestosowne potraktowanie podejrzanego o zabójstwo, który został wyprowadzony z domu i przesłuchiwany skuty kajdankami zespolonymi, boso i w niekompletnym ubraniu. Na dodatek zdjęcie z jego zatrzymania zostało zamieszczone w mediach społecznościowych.

Wójcik stwierdził, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami, a sposób potraktowania podejrzanego był uzasadniony "potrzebami postępowania".

- Na odzieży Jakuba A. mogły znajdować się ślady zbrodni. Przy zatrzymaniu nie wolno zacierać śladów - powiedział Wójcik. - Najwyraźniej Rzecznik Praw Obywatelskich nie wie, jak pozyskuje się dowody - dodał.

Zobacz także: Dziwne porównanie Morawieckiego. Europoseł PiS by takiego nie użył

Przeczytaj również: Zabójstwo Kristiny. Jakub A. mógł to zrobić z zemsty

Nagonka TVP na Adama Bodnara. "Metody z komunistycznej przeszłości"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d417r6i

Podziel się opinią

Share

d417r6i

d417r6i
Więcej tematów