Trwa ładowanie...
d1fzjo2

Zabójstwa bez przedawnienia? Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawą

- Sprawcy najpoważniejszych przestępstw do końca życia będą musieli liczyć się represją karną - pisze w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbigniew Ziobro.
Zbigniew Ziobro. (PAP)
d1fzjo2

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje likwidację przedawnienia karalności zbrodni zagrożonych karą dożywotniego więzienia.

Organy ścigania i sądy będą mogły bez czasowych ograniczeń upomnieć się o osoby, które nawet w odległej przeszłości dopuściły się zabójstwa bądź jego usiłowania lub spowodowały ciężki uszczerbek na zdrowiu ze skutkiem śmiertelnym.

Czytaj również: Ziobro zapowiada zmiany w sądzach rodzinnych

d1fzjo2

- To bulwersująca zmiana. Jeśli zabójstwo nie będzie ulegało przedawnieniu, to prokurator będzie mógł praktycznie w nieskończoność prowadzić śledztwo wobec osoby podejrzanej, niezależnie od tego, czy jest winna, czy nie - mówi sędzia Piotr Mgłosiek z wydziału karnego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków. - Przedawnienie jest motywacją dla organów ścigania do szybkiego zakończenia postępowania i wypchnięcia aktu oskarżenia do sądu - dodaje.

- Zabójstwa to tak poważne, ciężkie zbrodnie, że można zrozumieć motywy, dla których eliminuje się dla nich przedawnienie - przyznaj prof. Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego, choć zastrzega, że ta propozycja budzie pewne wątpliwości.

d1fzjo2

Podziel się opinią

Share
d1fzjo2
d1fzjo2
Więcej tematów