Trwa ładowanie...
d4k7vof

Zbigniew Ziobro zapowiada kolejne zmiany. Sądy rodzinne będą zobowiązane zawiadamiać prokuraturę o krzywdzie dzieci

Zgłoszenie, w trybie pilnym, kiedy krzywdzone są dzieci - taką nowelizację prawa zapowiada minister sprawiedliwości. - Życie niewinnego, bezbronnego dziecka powinno być bezwzględnie chronione - podkreślił Zbigniew Ziobro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ziobro reaguje na przypadki przemocy wobec dzieci
Ziobro reaguje na przypadki przemocy wobec dzieci (PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d4k7vof

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby sądy rodzinne miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o sprawach, w których jest zagrożone dobro dziecka. Chodzi również prowadzenie z urzędu postępowań dotyczących ograniczenia władzy rodzicielskiej.

- Prokuratura musi mieć możliwość szybkiej i zdecydowanej reakcji w sytuacjach, gdy dzieci spotyka krzywda - twierdzi Zbigniew Ziobro. Dodał, że "życie niewinnego, bezbronnego dziecka powinno być bezwzględnie chronione".

Szokujące przypadki przestępstw wobec dzieci

To odpowiedż na głośne ostatnio przypadki drastycznych przestępstw wobec dzieci. O tych szokujących wydarzeniach pisaliśmy w Wirtualnej Polsce.

d4k7vof

Chodzi o skatowanie na śmierć półrocznego Maksymiliana z Rzeszowa i pobicia jego dwuletniej siostry.

A także przpadek znęcania się nad dwumiesięcznym Igorem z Łodzi, który doznał złamania czaszki czy próby samobójczej maltretowanej przez matki 10-latki z Zamościa.

Pilna reakcja Zbigniewa Ziobry

- Do takich i podobnych tragedii dochodzi niejednokrotnie w rodzinach, które są objęte dozorem kuratora albo w sprawach których trwają postępowania o ograniczenie praw rodzicielskich. Ale prokuratorzy o tym nie wiedzą, ponieważ sądy nie mają obowiązku ich o tym informować - podkreślił Ziobro.

d4k7vof

- Nowelizacja wymusi współpracę sądów z prokuraturą. Pozwoli prokuratorom na szybką i stanowczą reakcję, na skuteczniejszą walkę z patologicznymi zachowaniami wobec dzieci - ocenił Ziobro. Dlatego - jak zapowiedział - projekt nowelizacji art. 59 Kpc zostanie w trybie pilnym skierowany do prac legislacyjnych.

Przemoc w rodzinie - poruszająca historia tragicznego dzieciństwa

Od 13 lipca obowiązują nowe przepisy, zwiększające karnoprawną ochronę dzieci - ofiar przestępstw.

Zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i rzecznika praw dziecka Marka Michalaka nowelizacja podwyższa kary za najcięższe przestępstwa wobec dzieci.

Nakłada również na obywateli prawny obowiązek zawiadomienia odpowiednich służb - jeśli wiedzą o takich przestępstwach.

d4k7vof

Podziel się opinią

Share
d4k7vof
d4k7vof
Więcej tematów