PolitykaAndrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą kary za przestępstwa wobec dzieci

Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą kary za przestępstwa wobec dzieci

- Cieszę się, że mogę podpisać tę ustawę - brzmi tweet opublikowany przez Kancelarię Prezydenta. Mowa o ustawie dotyczącej postępowania karnego w sprawach nieletnich. Co przewiduje?

Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą kary za przestępstwa wobec dzieci
Źródło zdjęć: © WP.PL
Anna Kozińska

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta w mediach społecznościowych, we wtorek Duda podpisał nowelizację ustawy zaostrzającą odpowiedzialność sprawców przestępstw (przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności, przeciwko rodzinie i opiece) wobec dzieci i osób nieporadnych ze względu na zdrowie lub wiek. Zmiany zwiększają też karnoprawną ochronę ofiar przestępstw.

Jak podkreślił prezydent, ustawa zmierza do ochrony najsłabszych, czyli tych, których najłatwiej skrzywdzić i którym najtrudniej szukać oparcia.

Nie obyło się bez wpadek. Na stronie prezydent.pl podana jest inna data - 12 kwietnia. Pozostaje jednak wierzyć informacjom z Twittera, gdzie tryb dokonany odpowiada podanej dacie.

Obraz
© prezydent.pl

Projekt podpisany przez prezydenta powstał we współpracy Biura Rzecznika Praw Dziecka i Zespołu Analiz Systemowych powołanego w Kancelarii Prezydenta RP, w którego skład wchodzą Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Pacjenta i Rzecznik Finansowy, oraz przy współudziale Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej KPRP i Biura Prawa i Ustroju KPRP.

Sejm przyjął ustawę 24 lutego 2017 roku. - Właściwe nie było takich przedstawicieli w parlamencie, którzy w sposób zdecydowany opowiadaliby się przeciwko tym przepisom. To także dla mnie, jako tego, który współuczestniczył w przygotowaniu tego projektu, który niósł inicjatywę ustawodawczą, wielka satysfakcja - mówił Duda.

Co teraz grozi przestępcy?

Nowela zakłada, że osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad najbliższym - lub nad inną osobą pozostającą w stosunku zależności od sprawcy - będzie podlegała karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Sprawca znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny będzie z kolei podlegał karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8. Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem grozi naromiast kara od roku do 10 lat. Co więcej, jeśli pokrzywdzony na skutek znęcania popełni samobójstwo, sprawcy będzie grozić od 2 do 12 lat więzienia.

Osobie, która bezprawnie pozbawi wolności dziecka lub nastolatka, poniżej 15. roku życia, będzie grozić od 3 do 15 lat więzienia (tyle samo, ile obecnie w przypadku przestępstwa pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem). Za handel osobą w wieku poniżej 15. roku życia teraz będzie można trafić do więzienia na minimum pięć lat, nie jak do tej pory na trzy.

Źródło: Twitter/prezydent.pl/PAP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)