Trwa ładowanie...
dnnq2ph

Zabili owcę przed bramą Auschwitz. Wyrok dla Białorusinów

Białoruscy artyści Adam Bialacki i Mikita Waładźko zostali skazani na kary więzienia za zbezczeszczenia miejsca pamięci i zabicie zwierzęcia. Performerzy twierdzą, że happening z marca ubiegłego roku był protestem antywojennym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podczas protestu Białorusini zabili nożem owcę
Podczas protestu Białorusini zabili nożem owcę (Wikimedia Commons CC BY, Fot: dnalor01)
dnnq2ph

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu skazał Bialackiego na 1,5 roku więzienia, a Waładźkę na rok i dwa miesiące pozbawienia wolności - podaje belsat.eu. Obaj mężczyźni nie mogą też przez 10 lat posiadać zwierząt.

Pozostali uczestnicy incydentu usłyszeli wyroki roku więzienia w zawieszeniu i muszą zapłacić grzywny w wysokości 10 tys. zł.

Zobacz też: "Na koniec życia chciałabym wreszcie wyjść z obozu"

Białorusini, Polacy i Niemiec

W happeningu na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w marcu 2017 roku brało udział dwanaście osób: Białorusini, Polacy i Niemiec.

dnnq2ph

Performerzy rozebrali się, odpalili race, a słowo "Arbeit" w napisie na bramie obozu (w zdaniu "Praca czyni wolnym") zasłonili transparentem ze słowem "Love". Wznosili też antywojenne hasła.

W pewnym momencie Białorusini brutalnie zabili owcę. Z ustaleń śledczych wynika, że jeden z nich zadał zwierzęciu kilkanaście ciosów nożem.

Jak przypomina belsat.eu, Adam Bialacki jest synem dwukrotnie nominowanego do pokojowej nagrody Nobla białoruskiego obrońcy praw człowieka Alaksandra Bialackiego. Mężczyzna jest reżyserem, a jego kolega - Mikita Waładźko, aktorem Białoruskiego Wolnego Teatru.

dnnq2ph

Podziel się opinią

Share

dnnq2ph

dnnq2ph
Więcej tematów