Trwa ładowanie...
d4k7vof
d4k7vof

Zaatakowano polską ambasadę w Iraku

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że po godz. 14 czasu warszawskiego nastąpił atak na polską ambasadę w Bagdadzie. W polską placówkę uderzył jeden pocisk - rakietowy lub moździerzowy. Nie ma ofiar śmiertelnych. Lekko ranny został plutonowy BOR Sebastian Lotko. Minister dodał, że o wydarzeniu zostali poinformowani prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4k7vof

Radosław Sikorski przyznał, że nie wiadomo, czy był to atak konkretnie na polską ambasadę, czy też ostrzał tzw. Zielonej Strefy w Bagdadzie, w której mieści się nasza placówka.

Jak dodał, szczegóły ataku ustalają amerykańscy eksperci. Zielona Strefa to silnie ufortyfikowany i chroniony obszar w Bagdadzie, gdzie mieszczą się irackie agendy rządowe i zagraniczne placówki dyplomatyczne.

Terroryści, którzy dokonują takich aktów nie osiągną swoich celów. Kalendarz zakończenia naszej misji w Iraku pozostanie niezmieniony - podkreślił Sikorski.

d4k7vof

Zapewnił też, że Polska kontynuuje politykę "ekonomizacji" swoich relacji z Irakiem. Będziemy nadal dbać o to, aby dobra wola, którą wysiłkiem naszego wojska dla naszego kraju sobie zaskarbiliśmy w Iraku, przekuta została na relacje ekonomiczne - zaznaczył szef MSZ.

Szef BOR gen. Marian Janicki poinformował, że w ataku na polską placówkę lekko ranny został plutonowy Sebastian Lotko. Jak dodał, pocisk uderzył w dach budynku, w którym mieszkają funkcjonariusze BOR-u, chroniący ambasadę w Bagdadzie.

Według Janickiego, w momencie ataku w środku budynku znajdowało się pięciu funkcjonariuszy. Plutonowy Lotko doznał lekkich obrażeń, polegających na otarciu ręki i głowy, pozostałym nic się nie stało.

Wszystkich znajdujących się w budynku funkcjonariuszy przewieziono jednak do szpitala amerykańskiego. Budynek, w którym byli funkcjonariusze BOR znajduje się kilka metrów od budynku ambasady. Obecnie na miejscu są saperzy amerykańscy.

d4k7vof

Janicki powiedział też, że wszystkie sprzęty znajdujące się w środku budynku zostały zniszczone.

Mam informację, że w tej chwili żadnemu z moich kolegów nie zagraża absolutnie żadne niebezpieczeństwo - podkreślił Janicki.

Według ambasadora Polski w Iraku Edwarda Pietrzyka, ambasada w Bagdadzie stała się najprawdopodobniej przypadkowym obiektem ataku. Ambasador podkreślił, że głównym obiektem ataków terrorystycznych jest w Bagdadzie ambasada amerykańska. Polska ambasada - powiedział Pietrzyk - położona jest w odległości 600 metrów od amerykańskiej.

Sikorski powiedział, że pociski moździerzowe czy rakietowe używane w atakach terrorystycznych nie są "zbyt precyzyjne", dlatego - jak wyjaśnił - nie można mieć pewności, czy to właśnie polska ambasada miała być obiektem ataku.

d4k7vof

Pietrzyk dodał, że ataki ogniowe są najczęściej prowadzone z tzw. Miasta Sadra (bastionu Armii Mahdiego w Bagdadzie). Do tego miasta tak na dobrą sprawę ani siły irackie, ani amerykańskie się nie zapuszczają - zaznaczył.

Incydent w Bagdadzie nie był pierwszym w rejonie polskiej placówki. W październiku 2007 zaatakowany został konwój trzech polskich samochodów. Zginął wówczas funkcjonariusz BOR, a ambasador Pietrzyk został ciężko ranny.

Kilka dni później przed polską ambasadą doszło do czterech niedużych eksplozji. Nie było ofiar wśród pracowników ambasady, zginął iracki przechodzień, a kilku innych zostało rannych.

d4k7vof

Podziel się opinią

Share
d4k7vof
d4k7vof
Więcej tematów