Polska"Za Ojczyznę i Naród"

"Za Ojczyznę i Naród"

Z okazji Święta Niepodległości prezydent Bronisław Komorowski otworzył w piątek wystawę "Za Ojczyznę i Naród" w stołecznej Galerii Kordegarda. Na wystawie, zorganizowanej z inicjatywy głowy państwa, znalazły się insygnia Orderu Orła Białego.

11.11.2011 | aktual.: 11.11.2011 11:46

Prezydentowi towarzyszyła pierwsza dama Anna Komorowska. W otwarciu wystawy uczestniczyła też m.in. żona ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Karolina Kaczorowska.

- Cieszę się, że budujemy dobry i nowy obyczaj, że przy okazji ważnych świąt, ważnych rocznic narodowych także i Kordegarda służy za takie miejsce, gdzie się odbywa przyspieszona edukacja patriotyczna - powiedział prezydent otwierając wystawę.

Jak przypomniał, tak było przy ekspozycji dokumentów związanych z Solidarnością i Konstytucją 3 maja. - Dziękuję serdecznie, że także dzisiaj taką znakomitą okazję i taką świetną lekcję patriotyzmu przy okazji święta 11 listopada stanowią insygnia związane z Orderem Orła Białego i związane bezpośrednio z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim - powiedział.

Jak ocenił prezydent, "nic tak dobrze nie uczy patriotyzmu jak bezpośredni przykład, konkretne osoby i związane z tym nie tylko splendory, ale i dokonania".

Nazwę ekspozycji "Za Ojczyznę i Naród" zaczerpnięto z dewizy orderu ustanowionej w 1921 r. - Założeniem ekspozycji było pokazanie tego najważniejszego polskiego odznaczenia państwowego jako symbolu niepodległej Polski. Order Orła Białego to odznaczenie, które funkcjonowało zarówno w Rzeczpospolitej szlacheckiej, w okresie II Rzeczpospolitej i jest przyznawane obecnie. Zawsze towarzyszyło Polsce niepodległej, dlatego z okazji Święta Niepodległości chcielibyśmy przybliżyć ten symbol niepodległej Rzeczpospolitej - mówił rzecznik Narodowego Centrum Kultury Michał Laszczkowski.

Jak zaznaczają organizatorzy wystawy, historia orderu liczy ponad 300 lat i eksponatów związanych z jego dziejami jest bardzo wiele. Na wystawie znalazły się cztery - w ocenie pomysłodawców - najbardziej symboliczne z nich. Pierwszym jest miecz koronacyjny króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, używany również podczas uroczystości orderowych. Kolejny to łańcuch, na którym zawieszano odznaczenie z XVIII wieku.

Trzecim eksponatem jest Order Orła Białego przekazany przez ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego nowo wybranemu prezydentowi Lechowi Wałęsie w 1990 roku, jako symbol ciągłości między II a III Rzeczpospolitą. Zwiedzający mogą także zobaczyć współczesną odznakę Orderu Orła Białego.

Partnerem wystawy jest Zamek Królewski w Warszawie, który specjalnie na tę okazję wypożyczył niektóre eksponaty.

Ekspozycja będzie czynna przez trzy dni, do 13 listopada.

W czwartek prezydent odznaczył Orderem Orła Białego abp. Tadeusza Gocłowskiego, Zbigniewa Romaszewskiego i Andrzeja Wielowieyskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)