PolitykaZa nielegalną adopcję ukarani zostaną rodzice. Senat zmienił Kodeks karny

Za nielegalną adopcję ukarani zostaną rodzice. Senat zmienił Kodeks karny

Senat jednogłośnie przyjął w piątek nowelizację Kodeksu karnego. Przewiduje ona karę pięciu lat więzienia za nielegalne adopcje dzieci także dla opiekunów dziecka i rodziców adopcyjnych. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta.

Za nielegalną adopcję ukarani zostaną rodzice. Senat zmienił Kodeks karny
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

Nowelizację Kodeksu karnego w zakresie nielegalnych adopcji dzieci uchwalił Sejm w środę. W piątek po południu zmiany w przepisach przyjął Senat. Za nowelizacją byli wszyscy głosujący tego dnia senatorzy - podaje interia.pl za PAP.

Obowiązujący Kodeks karny karze tylko osoby organizujące nielegalną adopcję. "Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zajmuje się organizowaniem adopcji dzieci wbrew przepisom ustawy, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu" - brzmi jeden z przepisów w rozdziale dotyczącym przestępstw przeciwko rodzinie i opiece głosi.

Jeżeli ustawa zostanie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, taka sama kara, czyli od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia, będzie groziła osobie, która ma władzę rodzicielską nad dzieckiem i wyraża zgodę na jego adopcję przez inną osobę "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, i zatajając ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie" albo "z pominięciem postępowania o przysposobienie".

Taka sama kara grozić będzie osobie, która chce adoptować dziecko na wspomnianych warunkach.

Możliwa niewielka gratyfikacja

Jeżeli korzyść zostanie ujawniona przed sądem, wtedy sędzia zdecyduje, czy doszło do transakcji czy "nieznaczącej gratyfikacji". W pierwszym przypadku możliwość adopcji zostanie wykluczona.

Niewielka gratyfikacja nie przeszkodzi adopcji dziecka. "Chodzi o to, by nie przekreślać adopcji w przypadkach, gdy matka przyjmie od przyszłych rodziców adopcyjnych drobny prezent, np. pieluszki czy mleko dla niemowlęcia" - uzasadniał resort.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreślało, że nowelizacja przepisów jest szalenie ważna dla ochrony dobra dzieci.

"Według szacunkowych ocen, w Polsce może dochodzić rocznie nawet do 2 tys. przypadków handlu dziećmi, przy około 3 tys. legalnych adopcji. O ogromnej skali procederu świadczyć może fakt, że jedna ze stron internetowych, gdzie znajdują się tego typu ogłoszenia, ma dziennie około 400 użytkowników, a w sumie odwiedziło ją już ponad 1,3 mln osób" - czytamy w uzasadnieniu nowelizacji, przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Źródło: interia.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)