Trwa ładowanie...
d15jikr

Z mamusią i tatusiem - tak mieszkają młodzi Polacy

Młodzi Polacy częściej mieszkają pod wspólnym dachem z rodzicami niż ich rówieśnicy w innych krajach UE - wynika z najnowszych danych unijnego biura statystycznego Eurostat. Najbardziej wyemancypowani są mieszkańcy Północy, najmniej zaś - Słoweńcy, Słowacy i Grecy.

d15jikr
d15jikr

Z danych Eurostatu wynika, że w grupie 25-34-latków 30% kobiet i 44% mężczyzn w Polsce mieszka wciąż z rodzicami. Unijna średnia to odpowiednio 20 i 32%. Tymczasem w krajach nordyckich: Danii, Finlandii i Szwecji odsetek kobiet, które nie opuściły domu rodzinnego, nie przekracza 0,5-2%, mężczyzn zaś - 3-8%.

Na Słowacji, w Słowenii i Grecji z rodzicami mieszka wciąż 42-36% kobiet w wieku 25-34 lat. Jeśli chodzi o mężczyzn, najczęściej w rodzinnym domu pozostają Bułgarzy, Słoweńcy, Grecy i Słowacy (61-56%). Eurostat nie podaje, czy dzieje się tak z wyboru, czy też raczej z konieczności.

Chęć - i możliwości - szybkiego uniezależnienia się od rodziców widać już wśród obywateli krajów nordyckich w wieku 18-24 lat. W Danii tylko 27% kobiet i 40% mężczyzn w tym wieku mieszka wciąż z rodzicami, w Finlandii odpowiednio 32 i 50%, a w Szwecji - 37 i 40%. Na Malcie, Słowacji i w Słowenii ten odsetek zarówno w przypadku kobiet i mężczyzn przekracza 90%.

Według Eurostatu, w Polsce blisko 81% kobiet i 89% mężczyzn w wieku 18-24 lat żyje wciąż pod jednym dachem z rodzicami. To także powyżej średniej unijnej, która wynosi odpowiednio 71 i 81,5%.

d15jikr

Dla pozostawania w domu duże znaczenie ma to, czy młodzi ludzie kontynuują jeszcze naukę - wśród mieszkających z rodzicami 55% uczy się albo studiuje; w Polsce ten odsetek sięga 65%. Okazuje się też, że praca zarobkowa niekoniecznie pozwala na wyprowadzkę z domu rodzinnego - 51% młodych Europejczyków w wieku 18-34 lat mieszkających z rodzicami ma stałą albo dorywczą pracę.

Eurostat podał także statystyki za 2008 rok pokazujące, ile osób w wieku 18-34 lat prowadzi z partnerem wspólne gospodarstwo domowe. To blisko 49% młodych Polek i 37% młodych Polaków. Średnia unijna jest bardzo podobna i wynosi odpowiednio 48 i 36%. Różnice między płciami wynikają z tego, że kobiety generalnie w młodszym wieku decydują się na zawarcie małżeństwa albo przynajmniej wspólne zamieszkanie z partnerem niż mężczyźni.

Najbardziej skorzy do wspólnego zamieszkania są młodzi mieszkańcy Finlandii (63% kobiet i 51% mężczyzn); najmniej zaś Irlandki (34%) i Grecy (21%).

Michał Kot

d15jikr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jikr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj