Z Bejrutu do Warszawy - przekazanie zbiorów dawnego Instytutu Polskiego
Minister Kazimierz M. Ujazdowski ogląda zdjęcia ze zbiorów dawnego Instytutu Polskiego. (PAP)
Zbiory dawnego Instytutu Polskiego w Bejrucie zostały w piątek przekazane Bibliotece Narodowej i Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Uroczystość przekazania zbiorów odbyła się w siedzibie ministra kultury.
Do Biblioteki Narodowej i Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych trafiły unikatowe książki, fotografie, archiwalia i czasopisma. Znalazły się wśród nich nie publikowane dotąd w Polsce wstrząsające zdjęcia pozyskane przez wywiad Armii Krajowej i następnie przywiezione przez żołnierzy armii gen. Andersa do Teheranu.
W 1952 roku zbiory te zostały zdeponowane przez szefa polskiego poselstwa na uchodźstwie min. Zygmunta Zawadowskiego. Udało się je sprowadzić dzięki uprzejmości polskiej ambasady w Bejrucie a także dzięki staraniom kierownika działu dokumentowania poloników w Bibliotece Narodowej Danucie Bilikiewicz-Blanc, ministerstwa kultury oraz Biura Pełnomocnika d/s Dziedzictwa Kulturowego za Granicą.
Depozyt zawiera 1,5 tys. książek, 12 kompletnych roczników czasopism wydawanych na emigracji i kilkaset fotografii oraz negatywów m.in. przechwyconych przez wywiad AK. Wśród periodyków, które trafiły do Warszawy znalazły się m.in. roczniki "Orła Białego" - oficjalnego organu Polskich Sił Zbrojnych na Wschodzie. Przekazane zdjęcia przedstawiają terror niemiecki na ziemiach polskich w tym m.in. egzekucje a także obrazują życie Polaków na Bliskim Wschodzie m.in. losy żołnierzy armii gen. Andersa.
Przekazanie zbiorów minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski określił jako moment bardzo ważny dla wszystkich którzy, kochają polskie dziedzictwo. Jak mówiła podczas uroczystości Danuta Bilikiewicz-Blanc, zbiory są w dobrym stanie i nie będą wymagały wielu prac konserwatorskich. Są rewelacją jeśli chodzi o stronę ikonograficzną - dodała Bilikiewicz-Blanc. (kar)