Trwa ładowanie...

Wzruszające słowa Franciszka. Spotkał się z Romami na Słowacji

Papież Franciszek w czasie pielgrzymki do Słowacji spotkał się z tamtejszymi Romami. W czasie rozmowy padły wzruszające słowa. - Zbyt często byliście przedmiotem uprzedzeń i bezlitosnych osądów - podkreślił papież Franciszek.

Share
Słowacja. Papież Franciszek spotkał się z Romami. Padły wzruszające słowa
Słowacja. Papież Franciszek spotkał się z Romami. Padły wzruszające słowa Źródło: PAP, fot: EPA
d2ynkai

Do spotkania papieża Franciszka z Romami doszło na osiedlu Lunik IX na Słowacji. Mieszka tam największa mniejszość romska w całym kraju. Liczebność Romów szacuje się tam na około 4300 osób. Jak informują media, ich warunki życiowe są bardzo trudne.

Słowacja. Papież Franciszek do Romów: Nie jesteście na marginesie

Papież Franciszek na wstępie nawiązał do słów świętego Pawła VI z 1965 roku. - Wy w Kościele nie jesteście na marginesie. Jesteście w sercu Kościoła - podkreślił.

- Nikt w Kościele nie powinien czuć się nie na swoim miejscu czy odstawiony na bok. Nie jest to jedynie sposób mówienia, ale jest to sposób bycia Kościoła. Ponieważ być Kościołem, to żyć jako wezwani przez Boga - dodał Ojciec Święty, mówiąc do Romów.

Najnowszy sondaż dla WP. Robert Biedroń niezadowolony

Papież Franciszek na Słowacji. "Zbyt często byliście przedmiotem uprzedzeń"

Franciszek w rozmowie z Romami zaznaczył, że "Kościół jest ich domem". - Niech nikt nie trzyma was czy kogokolwiek innego z dala od Kościoła - podkreślił papież. - Drodzy bracia i siostry, zbyt często byliście przedmiotem uprzedzeń i bezlitosnych osądów, dyskryminujących stereotypów, oszczerczych słów i gestów - dodał Ojciec Święty.

d2ynkai

Jak zaznaczył papież, poprzez osądy cały Kościół stał się uboższy o człowieczeństwo. Teraz, by tę godność odzyskać, należy przejść do dialogu i integracji.

- Zachęcam was wszystkich abyście z ufnością, krok po kroku, przekraczali obawy, rany przeszłości: w uczciwej pracy, w godności zarabiania na chleb powszedni, w pielęgnowaniu wzajemnego zaufania - wzywał Franciszek słowackich Romów z Lunik IX.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ynkai

Podziel się opinią

Share
d2ynkai
d2ynkai
Więcej tematów