Wzrosła liczba islamistów, którzy wyjechali z Niemiec do IS w Syrii i Iraku
• Liczba islamistów, którzy wyjechali z Niemiec do Syrii i Iraku w celu przyłączenia się do Państwa Islamskiego, wzrosła w ostatnich miesiącach
• Agencja dpa powołuje się na dane Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV)
17.08.2016 | aktual.: 17.08.2016 14:32
Do 20 lipca kraj opuściło w tym celu łącznie 840 kobiet i mężczyzn.
Jedna czwarta z nich (ok. 210 osób) miała tureckie obywatelstwo lub "pochodzenie tureckie" - podał BfV. Ok. 280 osób powróciło do Niemiec, a 140 zginęło w walkach. Około jednej piątej (170) stanowią kobiety, w tym w przeważającej części mające mniej niż 30 lat.
Do końca 2015 roku na obszary objęte islamistycznym konfliktem zbrojnym wyjechało z Niemiec ok. 760 islamistów, do połowy maja liczba ta wzrosła do co najmniej 820.
9-punktowy plan walki z terroryzmem
Kanclerz Niemiec Angela Merkel pod koniec lipca w odpowiedzi na serię zajść i zamachów o częściowo islamistycznym podłożu przedstawiła 9-punktowy plan walki z terroryzmem, którego celem jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa. - Będziemy działać wszędzie tam, gdzie istnieją jakieś luki - zapowiedziała.
Merkel powiedziała, że oprócz zagrożenia ze strony zorganizowanych organizacji terrorystycznych, nowe zagrożenie stanowią pojedynczy sprawcy niebędący wcześniej w polu zainteresowania policji.
Potrzebny jest "system wczesnego ostrzegania", który pozwoli na szybką identyfikację uchodźców radykalizujących się - wyjaśniła szefowa rządu.
Merkel oświadczyła, że władze są gotowe na wzmocnienie personalne służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz na lepsze wyposażenie ich w sprzęt. Przyspieszeniu mają ulec prace nad stworzeniem ośrodka zdolnego do kontrolowania komunikacji internetowej terrorystów.
Niemiecka kanclerz zapowiedziała włączenie Bundeswehry do ćwiczeń przygotowujących aparat bezpieczeństwa na wypadek zagrożenia terrorystycznego. Dotychczas niemiecka armia mogła być wykorzystywana - z małymi wyjątkami - wyłącznie do operacji poza granicami własnego kraju. Nasileniu mają ulec działania prewencyjne zapobiegające radykalizowaniu się młodych muzułmanów.
Niemcy będą zabiegały o nasilenie współpracy między służbami w Europie, w tym o lepszą kooperację w wymianie informacji i danych o terrorystach. Kolejnym krokiem ma być szybkie uchwalenie unijnych przepisów o broni, zakazujących anonimowych zakupów w internecie.
Zdaniem Merkel zacieśnieniu ma ponadto ulec współpraca ze służbami amerykańskimi. Jako ostatni punkt swojego planu niemiecka kanclerz zapowiedziała bardziej zdecydowaną deportację imigrantów, którym odmówiono azylu, do krajów pochodzenia.