Trwa ładowanie...
20-11-2014 06:10

Wzrasta świadomość dzieci dotycząca ich praw jako uczniów

- Dzieci coraz lepiej znają prawa, które przysługują im jako uczniom - ocenia Agata Jarzyna z Komitetu Ochrony Praw Dziecka, który z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka organizuje akcję informacyjną na temat praw dzieci, skierowaną do szkół.

Wzrasta świadomość dzieci dotycząca ich praw jako uczniówŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d2qneny
d2qneny

Dziś po raz pierwszy obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Został on ustanowiony przez sejm na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Święto to przypada w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. W tym roku mija 25 lat od tego wydarzenia.

- Cieszymy się z ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Liczymy, że uświadomi to rodzicom, opiekunom, a przede wszystkim dzieciom, że mają swoje prawa i powinny wiedzieć, że mogą z nich korzystać - podkreśliła przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka (KOPD) Mirosława Kątna.

Komitet włączył się w obchody tego święta, organizując wraz z wydawnictwem PWN akcję informacyjną na temat praw dzieci w szkole. Skierowana jest ona do nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Obejmuje m.in. szkolenia dla nauczycieli związane z poprawą komunikacji między uczniami i nauczycielami a także w relacjach uczeń-uczeń, naukę technik radzenia sobie z agresją.

W ocenie Agaty Jarzyny, psychologa i mediatorki z KOPD, świadomość dzieci dotycząca ich praw jako uczniów wzrasta. - Nastolatki wiedzą, że mają prawo do życia bez przemocy. Umieją coraz lepiej radzić sobie z przemocą emocjonalną, rozumieją swoją rolę w grupie, nie boją się zapytać, czy nauczyciel miał rację, stawiając im złą ocenę - zaznaczyła.

d2qneny

Co może zrobić uczeń, kiedy jego prawa nie są przestrzegane? Zdaniem specjalistów najlepiej, jeśli konflikt rozwiązywany jest na terenie szkoły. Jednak jeśli zawiodą wychowawca, samorząd szkolny i rodzice, warto interweniować dalej. Uczeń może zwrócić się m.in. do Kuratorium Oświaty, do Rzecznika Praw Dziecka, a także do organizacji pozarządowych takich jak KOPD.

Komitet Ochrony Praw Dziecka powstał w 1981 r., był pierwszą tego typu organizacją w Europie Wschodniej.

Konwencja o Prawach Dziecka nazywana jest światową konstytucją praw dziecka. Została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka; podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a prawie wszystkie - z wyjątkiem Somalii i USA - ją ratyfikowały.

Dokument składa się z preambuły i 54 artykułów, w których zostały spisane prawa przysługujące każdemu dziecku, m.in. prawo do wychowywania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do edukacji i godziwych warunków życia.

d2qneny

Polska była inicjatorem uchwalenia konwencji i zaproponowała jej pierwotny projekt; podpisała i ratyfikowała ją w 1991 r.

Do konwencji uchwalono trzy protokoły fakultatywne. Pierwszy dotyczy udziału dzieci w wojnach i konfliktach zbrojnych; drugi - handlu dziećmi, prostytucji nieletnich, wykorzystywania dzieci do pornografii. Trzeci, który Polska podpisała, ale jeszcze nie ratyfikowała, dotyczy rozpoznawania skarg indywidualnych, zbiorowych i międzypaństwowych. Obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe przed jego ratyfikacją.

d2qneny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qneny
Więcej tematów