Wzrasta poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej
Napływające z górnego biegu Wisły wody roztopowe powodują stopniowy wzrost poziomu rzeki w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej pod Płockiem (Mazowieckie). W siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego obowiązuje od piątku pogotowie przeciwpowodziowe.
Jak poinformowała rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak, w sobotę rano poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 514 cm, czyli 14 cm powyżej stanu ostrzegawczego, natomiast w Kępie Polskiej 443 cm, czyli 7 cm poniżej stanu ostrzegawczego.
Tempo przyboru rzeki w okolicach Wyszogrodu i Kępy Polskiej to obecnie mniej więcej 1 cm na godzinę.
Wprowadzone w piątek po południu przez starostę płockiego pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje do odwołania w gminach: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów. Służby przeciwpowodziowe w tych miejscowościach zostały zobowiązane do całodobowego monitorowania sytuacji na Wiśle.
W środę na wiślanym Zbiorniku Włocławskim na odcinku od Włocławka do Płocka akcję kruszenia lodu rozpoczęło sześć lodołamaczy. Ich celem jest udrożnienie koryta rzeki, aby zapobiec piętrzeniu się płynącej kry lodowej i ewentualnemu powstawaniu zatorów. Grubość pokrywy lodowej na Zbiorniku Włocławskim wynosi miejscami od 20 do 35 cm.
Zbiornik Włocławski na Wiśle ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku. To największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się od Płocka do Włocławka.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">