Wzrasta poparcie w Kongresie dla zniesienia wiz dla Polaków
W amerykańskim Kongresie wzrasta poparcie
dla projektowanych przez rząd zmian przepisów wizowych, które
umożliwiłyby zniesienie wiz dla Polaków i obywateli innych krajów
Europy Środkowej i Wschodniej należących do Unii Europejskiej.
06.12.2006 | aktual.: 06.12.2006 07:05
Podkreślali to członkowie Kongresu na uroczystości uhonorowania przez Polonię amerykańską ustawodawców zaangażowanych w uchwalanie ustaw korzystnych dla Polski, która odbyła się we wtorek w Izbie Reprezentantów.
Polska jest od dawna przyjacielem USA, więc powinna być objęta programem ruchu bezwizowego. Musimy koniecznie zająć w Kongresie stanowisko w tej sprawie. W Izbie Reprezentantów jest coraz większe poparcie dla zniesienia wiz dla Polaków - demokratyczny kongresman Dennis J. Kucinich.
Kucinich, który w poprzednich wyborach ubiegał się o nominację kandydata na prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej, reprezentuje okręg w Cleveland, w stanie Ohio, gdzie mieszka wielu Amerykanów polskiego pochodzenia.
Jest wielka szansa, że w nowym Kongresie będziemy uchwalać ustawę o reformie imigracji, której częścią jest uchwalona już w tym roku w Senacie poprawka o zniesieniu wiz dla Polski. Pokazuje to, że coś się dzieje w tym zakresie i mam nadzieję, że w nowym Kongresie będziemy w stanie dać Polakom możliwość przyjeżdżania do USA bez wiz - powiedział demokratyczny kongresman Dan Lipinski z Chicago.
Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, Frank Spula, który prowadził spotkanie, wyraził opinię, że sprawie zniesienia wiz pomogło zwycięstwo Demokratów w ostatnich wyborach. Dzięki bowiem przejęciu przez nich przewodnictwa w kluczowych komisjach Kongresu, osłabły wpływy polityków, którzy zablokowali w tym roku reformę imigracyjną. Są to głównie Republikanie, z kongresmanem Jamesem Senssenbrennerem na czele.
Nowy Kongres, pod kontrolą Demokratów, naświetli w nowej perspektywie problem wiz - powiedział Spula. Dodał, że KPA zorganizuje w przyszłym roku kolejną kampanię nacisków na Kongres, aby zapewnić uchwalenie ustawy obejmującej Polskę programem ruchu bezwizowego. Musimy to zrobić, to nasz obowiązek - podkreślił Spula.
W zorganizowanej przez KPA uroczystości wzięli udział najbardziej wpływowi członkowie Kongresu, m.in. senator z Chicago Barack Obama - wschodząca gwiazda Partii Demokratycznej, jeden z kandydatów do nominacji prezydenckiej w wyborach w 2008 r. oraz kongresman Rahm Emanuel, szef komitetu, który kierował zwycięską kampanią wyborczą Demokratów.
Obaj zdecydowanie popierają zniesienie wiz dla Polaków.
Tomasz Zalewski