Trwa ładowanie...

Wzrasta nienawiść do Polaków. Oto dowód

Kiedy nad Wisłą obchodzono uroczystości związane z Dniem Niepodległości, nieznani sprawcy zniszczyli pomnik poświęcony Polakom w Tomsku. Wandale zerwali pamiątkową tablicę uhonorowującą pamięć o obywatelach Polski, którzy byli ofiarami stalinowskich represji na terenie Syberii w latach 1930-1956.

Nieznani rosyjscy wandale zniszczyli pomnik w Tomsku poświęcony polskim ofiarom stalinowskich represji. Nieznani rosyjscy wandale zniszczyli pomnik w Tomsku poświęcony polskim ofiarom stalinowskich represji. Źródło: Twitter, fot: Screenshot
d32lb7d
d32lb7d

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Jak podała agencja Nexta, w piątek 11 listopada nieznani rosyjscy wandale zniszczyli pomnik poświęcony represjonowanym Polakom w obwodzie tomskim w Rosji. W tym dniu nad Wisłą trwały uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

Na pamiątkowej tablicy widniał napis "Ku pamięci Polaków - ofiar stalinowskich represji na ziemi tomskiej w latach 1930-1956". Zdemontowanej płyty nie znaleziono na miejscu zdarzenia. Strona rosyjska w żaden sposób nie odniosła się do tej sytuacji.

d32lb7d

To nie pierwszy taki incydent. Podobne zdarzenia mają miejsce nie tylko w Rosji, ale i na Białorusi. Pod koniec sierpnia zniszczony został cmentarz żołnierzy AK w Surkontach.

"Ataki na polskie cmentarze, antypolska nagonka organizowana przez reżim Łukaszenki, zatrzymania i represje na Białorusi dowodzą brutalności Łukaszenki, ale jednocześnie słabości, która jest coraz bardziej widoczna" - pisał wówczas rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Miejsce pewnej śmierci

Po radzieckim napadzie na Polskę w czasie II wojny światowej do obwodu tomskiego wysyłano m.in. Polaków, ale również Białorusinów, Ukraińców czy Żydów, którzy wykorzystywani byli do ciężkich prac w nieludzkich warunkach.

Tomsk jest położony na Nizinie Zachodniosyberyjskiej, gdzie już od października ulice pokryte są zazwyczaj grubą warstwą śniegu, a mrozy sięgają nawet minus 40 stopni Celsjusza. Zsyłek wojennych więźniów w te miejsce dokonywano aż cztery razy do roku - w lutym, kwietniu, maju i czerwcu.

d32lb7d

Czytaj też:

Marsz Niepodległości poprzedziło "racowisko". Biało-czerwone flagi nad rondem Dmowskiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d32lb7d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d32lb7d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj