Wzrasta liczbę projektów z zakresu bezpieczeństwa informatycznego

Międzynarodowe badania wśród menadżerów firm: znaczne zwiększenie świadomości zagrożeń bezpieczeństwa danych w ciągu ostatnich 2 lat.

Badania na zlecenie BSA przeprowadziła niezależna firma badawcza Forrester Consulting na próbie 410 menadżerów wyższego szczebla działów IT w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Francji. Badania wskazują, że 78% przedstawicieli kadry zarządzającej zwiększyło liczbę projektów z zakresu bezpieczeństwa informatycznego oraz podjęło aktywne działania na tym polu. Trzy czwarte badanych wskazuje bezpieczeństwo informatyczne jako kluczową kwestię w procesie zarządzania i planowania biznesowego.

Przedstawiciele sektora prywatnego uważają, że rząd ma za zadanie zapewniać bezpieczeństwo informacji, w szczególności jeżeli chodzi o egzekwowanie prawa w tym zakresie. Dlatego w Europie BSA aktywnie promuje wysiłki rządów mające na celu poprawę bezpieczeństwa w sieci oraz projekty z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego, takie jak Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieciowego (ENISA). Business Software Alliance wspiera także regulacje Unii Europejskiej dotyczące ataków na systemy informatyczne (Framework Decision on Attacks Against Information Systems), wprowadzone w życie, by zapewnić efektywną egzekucję kar w przypadku cyberataków. „Wyniki badania wskazują, że firmy coraz poważniej podchodzą do kwestii bezpieczeństwa danych i wprowadzają nowe środki w celu ich ochrony” – twierdzi Beth Scott, wiceprezes Business Software Alliance. „Sektor prywatny intensywnie pracuje nad technologicznymi rozwiązaniami problemu bezpieczeństwa w sieci. Jednak pomoc prawodawców jest niezbędna w podniesieniu świadomości
zagrożeń i efektywnym karaniu winnych przestępstw”.

Świadomość zagrożeń bezpieczeństwa informacji w firmie wzrosła w porównaniu z okresem sprzed dwóch lat. Ze wszystkich finansowych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem informatycznym, menadżerowie IT najbardziej boją się utraty klientów z powodu awarii sieci (81% respondentów). W drugiej kolejności wymieniają problemy związane z odpowiedzialnością prawną (74%) i ochronę wartości zabezpieczanych dóbr (73%). Badani bez wyjątku twierdzą, że ich świadomość zagrożenia bezpieczeństwa informatycznego w firmie dramatycznie wzrosła w ostatnich dwóch latach.

73 % badanych stwierdziło, że bezpieczeństwo informacji stało się kluczowym elementem procesu planowania biznesowego, natomiast 63 % przyznało, że klienci regularnie pytają o bezpieczeństwo danych. Co więcej, obawy klientów są głównym powodem działań na rzecz poprawy wewnętrznego bezpieczeństwa danych. 70% badanych stwierdziło, że poprawa na tym polu miała na celu rozwianie obaw klientów.

54% respondentów przyznało, że utrzymuje stały kontakt z władzami i raportuje przypadki łamania prawa. Jednakże 67% pytanych twierdzi, że chętniej współpracowaliby z władzami, gdyby te miały wiedzę i umiejętności do walki z cyberprzestępcami. Te wyniki pokazują, jak potrzebne jest wyposażenie policji w niezbędne narzędzia i umiejętności w tym zakresie.

Metodologia: Badania zostały przeprowadzone online wśród 410 (209 z Europy i 201 z USA) respondentów w styczniu 2006. Respondenci to menadżerowie IT wyższego szczebla. 68% spośród nich pracuje w firmach zatrudniających ponad 1000 pracowników. Pytania zostały zaprojektowane przez Forrester Consulting we współpracy z BSA. Margines błędu wynosi +/- 4,8%.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)