Wzgórze Świątynne znowu punktem zapalnym?
Policja izraelska ograniczyła dostęp do Płaskowyżu Meczetów w Jerozolimie w obawie przed palestyńskimi demonstracjami przeciwko zgodzie na wizyty Izraelczyków i turystów zagranicznych w tym świętym miejscu islamu.
Płaskowyż Meczetów, gdzie znajdują się meczet Al-Aksa i Meczet Skały (Wzgórze Świątynne dla Żydów), jest trzecim co do znaczenia świętym miejscem islamu. Mniej więcej w tym miejscu znajdowała się świątynia żydowska, zburzona przez Rzymian w 70 r. Jej pozostałością jest Ściana Płaczu, położona u stóp Płaskowyżu.
Policja zakazała mężczyznom do 40 roku życia przybywania na Płaskowyż Meczetów na modlitwy piątkowe i rozmieściła kilkuset funkcjonariuszy na Starym Mieście jerozolimskim we wschodniej części miasta, okupowanej od 1967 r.
W czwartek kierownictwo palestyńskie zebrane w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu pod przewodnictwem Jasera Arafata kolejny raz skrytykowało wizyty na Płaskowyżu Meczetów, organizowane od miesiąca pod ochroną policji izraelskiej.
Wizyta w tym miejscu 28 września 2000 r. premiera Ariela Szarona, podówczas przywódcy opozycji izraelskiej, została uznana przez Palestyńczyków za prowokację i stała się pretekstem do wybuchu intifady (powstania) przeciwko Izraelowi.