Wyższa 13. i 14. emerytura. Wystarczy złożyć wniosek
Jak informuje ZUS, prawie pół miliona emerytów otrzymało wraz z PIT-em za 2024 rok specjalny wniosek podatkowy, którego wypełnienie i złożenie sprawi, że tzw. trzynastka i czternastka będzie w tym roku wyższa. Jednocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zastrzega, że złożenie takiego wniosku nie opłaci się każdemu.
ZUS w informacji dla mediów precyzuje, że aby trzynasta i czternasta emerytura mogła być wyższa, wypełnić i złożyć należy formularz EPD-21. Dotyczy on niepobierania zaliczek na podatek od dochodu do 30 tysięcy złotych.
Jeżeli emeryt lub rencista złoży w ZUS wspomniany wniosek EPD-21, instytucja ta nie będzie potrącać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z emerytury, renty oraz dodatkowych rocznych świadczeń, takich jak trzynasta i czternasta emerytura, do momentu osiągnięcia łącznego dochodu w wysokości 30 tys. zł w danym roku. Po przekroczeniu tej kwoty Zakład rozpocznie potrącanie zaliczki na podatek w wysokości 12 proc., bez uwzględnienia kwoty zmniejszającej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
3,5 tys. zł? Polacy załamani. Mówią, ile wynoszą ich emerytury
Kto powinien złożyć wniosek?
Rozważyć złożenie wniosku powinny osoby pobierające w ZUS niskie świadczenia i nieposiadające innych dochodów, ponieważ w ich przypadku zaliczka na podatek dochodowy jest potrącana wyłącznie z dodatkowych rocznych świadczeń, takich jak trzynasta i czternasta emerytura. Skutkuje to niższą kwotą netto ("na rękę") tych świadczeń oraz powstaniem nadpłaty podatku w urzędzie skarbowym po zakończeniu roku. Choć emeryt lub rencista otrzymuje zwrot nadpłaconego podatku, następuje to dopiero po rozliczeniu rocznym.
Złożenie wniosku EPD-21 w ZUS sprawi, że instytucja nie będzie potrącać zaliczki również z trzynastej i czternastej emerytury. W efekcie wysokość wypłacanych świadczeń netto wzrośnie, a po zakończeniu roku podatkowego najprawdopodobniej nie dojdzie do powstania nadpłaty w urzędzie skarbowym.
Kto nie powinien składać wniosku?
Nie każdemu złożenie wniosku o niepobieranie zaliczek podatkowych przyniesie korzyści. Nie będzie to opłacalne dla osób, których łączne roczne dochody ze wszystkich źródeł przekraczają 30 tys. zł. Dotyczy to m.in. emerytów i rencistów pobierających dodatkowe świadczenie z innej instytucji lub wynagrodzenie za pracę, co może skutkować przekroczeniem kwoty wolnej od podatku.
Jeżeli taka osoba zdecyduje się na złożenie wniosku w ZUS, może się okazać, że po zakończeniu roku podatkowego powstanie niedopłata podatku, czasem w znacznej wysokości. Warto pamiętać, że wniosek EPD-21 obowiązuje również w kolejnych latach, dopóki świadczeniobiorca go nie wycofa lub nie złoży innego wniosku podatkowego.